MIESZKANIE Z MEBLAMI CZY BEZ – JAKIE WYNAJĄĆ?
Rynek wynajmu mieszkań w Polsce cieszy się nieprzerwanym powodzeniem. Najczęściej wynajmują studenci oraz osoby, które niedawno rozpoczęły pracę zawodową, ale nie stać ich jeszcze na kupno mieszkania. Do wyboru mają przeróżnego rodzaju lokale. Część z nich jest w pełni umeblowana, inne zupełnie pozbawione mebli. Jaka opcja jest korzystniejsza?
DLA KOGO MIESZKANIE Z MEBLAMI?
Na wstępie należy zaznaczyć, że nieruchomość umeblowaną można wynająć zdecydowanie łatwiej i szybciej. Więcej jest bowiem zainteresowanych tego typu mieszkaniem. Trzeba pamiętać, że najczęstszymi najemcami są młodzi ludzie, studenci lub osoby, które dopiero zaczęły pracę. Im po prostu nie opłaca się jeszcze kupować własnych mebli. Nie są bowiem w stanie przewidzieć własnej przyszłości. Studenci bardzo często zmieniają mieszkania, a meble mogłyby im tylko utrudnić przeprowadzki. Podobnie jest w przypadku osób pracujących, mobilnych i nastawionych na karierę. Im również nie w głowie inwestowanie we własne meble. Wolą wynająć gotowe mieszkanie z pełnym wyposażeniem, a w razie potrzeby spakować cały swój dobytek i przeprowadzić się za pracą nawet do innego miasta. Im mniej więc będą mieć rzeczy własnych, tym lepiej.
DLA KOGO MIESZKANIE BEZ MEBLI?
Z drugiej strony jednak rośnie zapotrzebowanie na wynajem mieszkań bez mebli. W takie nieruchomości celują osoby nieco zamożniejsze z ustabilizowaną sytuacją życiową. Często są to rodziny z dziećmi. Tacy najemcy patrzą nie tylko na to, by było na czym spać i gdzie pochować ubrania. Liczy się dla nich również własny komfort i estetyka mieszkania. Dlatego często wolą umeblować je samodzielnie lub po prostu posiadają już zakupione wcześniej meble.
MIESZKANIE Z MEBLAMI CZY BEZ – CO OFEROWAĆ?
Jak widać, tendencje są zróżnicowane i ciężko opowiedzieć się po jednej z nich. Jeśli celujemy w wynajem mieszkania studentom, powinniśmy raczej oferować mieszkanie umeblowane. Tym sposobem zwiększamy nasze szanse na szybkie znalezienie najemcy. W takiej sytuacji jednak należy się liczyć z wyższą rotacją najemców i koniecznością wynajmu na pokoje, co nie każdemu właścicielowi odpowiada. Wymaga bowiem większego nakładu energii na poszukiwania kolejnych lokatorów.
Z drugiej strony, oferując mieszkanie bez mebli, możemy dłużej szukać najemcy, ale kiedy go już znajdziemy, najprawdopodobniej będą to lokatorzy na dłuższy okres czasu. Ponadto, kiedy nie dajemy do dyspozycji własnych mebli, nie narażamy się na koszty związane z ich zakupem i niwelujemy ewentualne straty finansowe wynikające z ich zużycia czy uszkodzenia.
Istnieje również możliwość zaoferowania potencjalnym najemcom czyściwo umeblowanego mieszkania w zależności od ilości sprzętów, które posiadają lokatorzy. Może się bowiem tak zdarzyć, że zainteresowani dysponują już własnym stołem, kanapą czy łóżkiem i wiadomym jest, że woleliby korzystać własnych mebli. W takich sytuacjach najlepiej dojść do kompromisu i usunąć część niepotrzebnych sprzętów z mieszkania.
Podsumowując, rynek nieruchomości w Polsce w dużej mierze oferuje na wynajem mieszkania umeblowane. Sytuacja powoli jednak ulega zmianie na korzyść lokali bez mebli. Właściciele stają się również coraz bardziej elastyczni pod tym kątem, oferując możliwość usunięcia mebli z nieruchomości, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Masz pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zadzwoń albo zostaw swój numer - oddzwonimy!
Marta Kulawik
Licencjonowany Pośrednik w Obrocie Nieruchomościami. Dostarcza swoim Klientom sprawdzone informacje pochodzące z wiarygodnych źródeł. Zawsze też reprezentuje tylko jedną stronę transakcji. Znajomość lokalnego rynku nieruchomości poparta doświadczeniem na rynkach światowych, pozwala jej na kompleksową obsługę każdego rodzaju transakcji z korzyścią dla Klienta.