INWESTOWANIE W NIERUCHOMOŚCI – CZY WARTO?
Inwestowanie w nieruchomości to popularny sposób na zwiększenie zysków. Sporo osób jednak obawia się tego typu działań, woląc ulokować swoje oszczędności na bezpiecznej lokacie. Niepotrzebnie, gdyż inwestowanie w nieruchomości może być wysoce opłacalne. By jednak robić to skutecznie, potrzebna jest odpowiednia wiedza i wcześniejsze wykalkulowanie ryzyka. Nasz dzisiejszy artykuł pozwoli Ci ocenić, czy inwestycja w nieruchomości to zajęcie dla Ciebie.
Większość osób inwestowanie w nieruchomości kojarzy z kupnem mieszkania i wynajęciem go studentom lub rodzinie z dziećmi. Na tym jednak możliwości się nie kończą. Istnieje dużo sposobów na zwiększenie zysków z posiadanej nieruchomości. Możemy bowiem zainwestować nie tylko w mieszkania, ale też biuro, całą kamienicę, magazyn czy działkę. Można również kupić lokal nie na wynajem, ale do remontu, a następnie sprzedać go drożej. Możliwości jest wiele, warto poznać je wszystkie.
W CO MOŻESZ ZAINWESTOWAĆ?
Najpopularniejszym sposobem inwestowania w nieruchomości jest faktycznie kupno mieszkania na wynajem. Ale nie tylko. Można również ulokować kapitał w całych budynkach np. kamienicy lub apartamentowcu. Dobrym sposobem inwestycji jest również kupno działki budowlanej czy gruntu rolnego. Warto także rozważyć zakup lokalu handlowego lub usługowego, by wynajmować go firmom, lub inwestycję w biura. Ciekawą alternatywą jest również kupno budowli historycznej np. zabytkowego pałacu czy dworku, który można przeznaczyć na cele turystyczne. Atrakcyjnym rozwiązaniem jest również kupno mieszkania czy apartamentu w miejscowości turystycznej np. nad morzem lub w górach i wynajmowanie go osobom szukającym odpoczynku.
ZALETY INWESTYCJI W NIERUCHOMOŚCI
Główną zaletą inwestycji w nieruchomości jest stosunkowe niskie ryzyko takiego działania. Wartość mieszkań i innych lokali nieprzerwanie rośnie już od kilkudziesięciu lat. Prawdopodobieństwo, że kupując mieszkanie, będziemy zmuszeni sprzedać je taniej, jest niskie.
Do tego zyska z inwestycji w nieruchomości znacznie przewyższa lokowanie gotówki na lokatach długoterminowych. Kupno mieszkania to niemalże pewny zysk, lokaty natomiast nie gwarantują nam, że wyciągniemy więcej niż włożyliśmy, biorąc pod uwagę ryzyko inflacji.
Ponadto coraz popularniejsza staje się inwestycja w działki budowlane i rolne. Ich ilość jest bowiem ograniczona, do tego z roku na rok maleje, sprzedaż takiego gruntu po kilku latach z pewnością przyniesie realne zyski.
Inwestycja w nieruchomość stanowi również znakomity sposób na zabezpieczenie kapitału. Istnieje bowiem bardzo niskie ryzyko, że z mieszkaniem, apartamentem czy działką coś się stanie. A nawet jeśli, zawsze można się przed tym zabezpieczyć, wykupując ubezpieczenie.
WADY INWESTYCJI W NIERUCHOMOŚCI
Inwestycja w nieruchomości posiada również pewne ograniczenia. Przede wszystkim wymaga sporego kapitału na początek. Nawet najmniejsza kawalerka kosztuje przecież kilkaset tysięcy złotych.
Decydując się na zakup nieruchomości, musimy także uzbroić się w cierpliwość, zanim zobaczymy na swoim koncie realne profity finansowe. Ponadto przede wszystkim początek inwestowania może być żmudny. Kupno pierwszego mieszkania, by później je sprzedać z zyskiem może trochę potrwać. Znalezienie potencjalnego kupca, który zaoferuje satysfakcjonującą nas cenę również bywa trudne. To początkowo może blokować dokonywanie kolejnych inwestycji.
Wadą są również utrudnienia prawne, które dotyczą głównie gruntów rolnych. By kupić niektóre działki, trzeba spełnić szereg dodatkowych wymogów.
Ostatnim argumentem przeciw jest konieczność posiadania eksperckiej wiedzy na temat rynku nieruchomości, a także stworzenia odpowiedniego planu działania. Już na samym początku musimy wiedzieć, jak zamierzamy pomnażać nasz kapitał. By więc inwestowanie w nieruchomości było skuteczne, trzeba się do niego odpowiednio przygotować.
Masz pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zadzwoń albo zostaw swój numer - oddzwonimy!
Marta Kulawik
Licencjonowany Pośrednik w Obrocie Nieruchomościami. Dostarcza swoim Klientom sprawdzone informacje pochodzące z wiarygodnych źródeł. Zawsze też reprezentuje tylko jedną stronę transakcji. Znajomość lokalnego rynku nieruchomości poparta doświadczeniem na rynkach światowych, pozwala jej na kompleksową obsługę każdego rodzaju transakcji z korzyścią dla Klienta.