INWESTOWANIE W NIERUCHOMOŚCI – OD CZEGO ZACZĄĆ?
Zdecydowałeś, że chcesz rozpocząć przygodę z inwestowaniem w nieruchomości? Nie wiesz od czego zacząć i na co uważać? Przeczytaj nasz dzisiejszy artykuł, w którym znajdziesz praktyczne rady dla każdego początkującego inwestora. Dzięki nim nie popełnisz błędów osób, które zaczynają i szybciej zobaczysz pierwsze zyski.
KROK 1: KAPITAŁ
By rozpocząć inwestowanie w nieruchomości, konieczny jest odpowiednio wysoki kapitał. Bez niego ani rusz. Na przeciętne mieszkanie trzeba bowiem wydać co najmniej kilkaset tysięcy. Mało kto posiada takie pieniądze w gotówce. Początkujący inwestorzy często więc zaczynają od kredytu w banku, ale i w tym przypadku trzeba dysponować wkładem własnym w wysokości około o 10% kwoty kredytu.
Pamiętaj, że zanim dokonasz kupna mieszkania lub innej nieruchomości, oceń, czy będziesz w stanie sprzedać je drożej lub wynająć tak, by zysk przekroczył wysokość miesięcznej raty kredytu. Tylko wówczas inwestycja będzie miała sens.
KROK 2: OCENA RYZYKA
Każda inwestycja niesie za sobą ryzyko. Jedne jednak większe niż inne. Zanim więc zdecydujemy się na zakup konkretnej nieruchomości, zastanówmy się, jakie jest prawdopodobieństwo niepowodzenia inwestycji. Różnice będą różne w zależności od tego, jaki rodzaj nieruchomości wybierzemy. Kupno mieszkania w dużym mieście czy w turystycznej miejscowości to relatywnie niskie ryzyko. Zawsze się bowiem znajdą chętni na wynajem. Inaczej jest w przypadku dużych inwestycji np. kamienicy czy zabytkowego pałacu. Kupno takiej nieruchomości wiąże się z dużymi kosztami, często koniecznością przeprowadzenia generalnego remontu oraz stworzenia odpowiedniego planu zarabiania na inwestycji. Ryzyko niepowodzenia jest więc w tym przypadku zdecydowanie większe.
Jeśli to Twoja pierwsza inwestycja, nie warto od razu porywać się z motyką na słońce. Wybierz nieruchomość pewną, która przyniesie mniejszy, ale stabilny zysk. Na duże inwestycje przyjdzie jeszcze czas.
KROK 3: SPOSÓB INWESTYCJI
Przed dokonaniem zakupu nieruchomości pod inwestycję, trzeba również zdecydować, czy przeznaczymy ją na wynajem czy może od razu planujemy sprzedać z zyskiem. Zastanów się również, czy lepiej kupić mieszkanie, a może bardziej opłacalny będzie zakup biura lub lokalu handlowo-usługowego i przeznaczenie go pod dzierżawę. Wybór strategii inwestycyjnej może przesądzić o powodzeniu całego przedsięwzięcia, więc zdecyduj mądrze.
KROK 4: KALKULACJE
Zanim dokonasz ostatecznego zakupu, wylicz dokładnie jego opłacalność. Czasem bowiem coś, co wydaje się idealną inwestycją mającą przynieść duże zyski, może w rzeczywistości okazać się niezbyt intratne. Wyliczenia dobrze też zrobić, jeśli wahamy się między dwiema podobnymi nieruchomościami. W takiej sytuacji należy wyliczyć roczną stopę zwrotu z inwestycji. By tego dokonać mnożymy miesięczny dochód z nieruchomości przez 12 miesięcy w roku, a uzyskaną kwotę dzielimy przez cenę, jaka zapłaciliśmy za naszą inwestycję. Otrzymany wynik to procent rocznej stopy inwestycji. Im wyższy, tym bardziej opłacalny zakup.
KROK 5: ZAKUP
Kupując nieruchomość pod inwestycję, weź pod uwagę jej lokalizację, otoczenie, standard itp. Najlepiej jest wybrać taki lokal, w jakim sami chcielibyśmy mieszkać lub pracować. Warto również zawęzić krąg poszukiwań do kilku nieruchomości, a następnie porównać ich atrakcyjność pod wieloma kątami. Ostatecznie wybierz tę nieruchomość, która przemawia do Ciebie zarówno pod względem ceny, jak wyglądu czy położenia.
Masz pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zadzwoń albo zostaw swój numer - oddzwonimy!
Marta Kulawik
Licencjonowany Pośrednik w Obrocie Nieruchomościami. Dostarcza swoim Klientom sprawdzone informacje pochodzące z wiarygodnych źródeł. Zawsze też reprezentuje tylko jedną stronę transakcji. Znajomość lokalnego rynku nieruchomości poparta doświadczeniem na rynkach światowych, pozwala jej na kompleksową obsługę każdego rodzaju transakcji z korzyścią dla Klienta.