Masz mieszkanie, w którym nie chcesz mieszkać? – poznaj pomysły na to, co możesz z nim zrobić cz. 2
Dziś kontynuujemy wątek rozpoczęty w ostatnim artykule dotyczący posiadania nadprogramowego mieszkania, w którym nikt nie mieszka. Poruszyliśmy już temat sprzedaży nieruchomości, sprzedaży z zyskiem po remoncie i wynajmu. Dziś przedstawiamy Wam kilka mniej popularnych rozwiązań, które również warto znać.
ZAMIANA MIESZKANIA
To jedna z mniej popularnych opcji, gdyż niewiele osób decyduje się na tego typu rozwiązania. Warto jednak o niej wspomnieć. Zamiana mieszkań często dotyczy osób, które zostały wdowcami lub rodziców dorosłych dzieci, które się już wyprowadziły z domu. Takie osoby szukają wówczas mniejszych nieruchomości, bo obecny metraż jest dla nich zbyt duży.
Z kolei większych mieszkań poszukują rodzice z małymi dziećmi, którzy nie mieszczą się w swoim obecnym M2.
Jeśli jesteśmy właścicielami danej nieruchomości, nie ma żadnych obostrzeń prawnych, co do jej zamiany. Pamiętajmy jednak, że w świetle prawa tego typu operacja traktowana jest jako sprzedaż i kupno nowej nieruchomości.
DAROWIZNA
Posiadane mieszkanie możemy również podarować dorosłemu dziecku lub innej bliskiej osobie. Należy pamiętać, że taki gest wymaga zgłoszenia do Urzędu Skarbowego. By podarować komuś mieszkanie, konieczna jest wizyta obu stron u notariusza.
Trzeba mieć też na uwadze, że darowizna nieruchomości objęta jest opodatkowaniem. Jeśli jednak osoba jest najbliższą rodziną np. małżonkiem, rodzicem, dzieckiem czy rodzeństwem, wówczas można skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania. Osoba obdarowywana ma na to 6 miesięcy od momentu stania się prawnym właścicielem mieszkania.
WYNAJEM MIESZKANIA NA KRÓTKI TERMIN
Wynajem krótkoterminowy może być znakomitą alternatywą dla wszystkich tych, którzy z jakiegoś powodu nie chcą przeznaczyć mieszkania na długoterminowe wynajmowanie. To świetny pomysł, zwłaszcza dla osób posiadających nieruchomość w miejscowościach turystycznych lub w dużych miastach, które często odwiedzają turyści. Tym sposobem można wynajmować mieszkanie na miesiąc, dwa, ale też tydzień czy kilka nocy. To znakomita opcja dorobienia do domowego budżetu. Niektórzy decydują się nawet na zakup większej nieruchomości np. z kilkoma pokojami i oferują najem krótkoterminowy przez cały rok. Dzieje się tak np. w miejscowościach górskich, w których sezon trwa właściwie nieustannie i zawsze można liczyć na turystów poszukujących kwater na urlop.
LOKAL NA WŁASNĄ DZIAŁALNOŚĆ
Posiadanie dodatkowego lokalu mieszkalnego stwarza znakomite warunki do prowadzenia własnej działalności. Możesz w nim zaaranżować biuro lub gabinet, w którym będziesz przyjmować klientów. Do najpopularniejszych profesji, które mogą być prowadzone w domu należą prawnicy, architekci, pracownicy branży IT, marketingowcy, psychologowie i psychoterapeuci, a także lekarze po uprzednim odpowiednim przygotowaniu wnętrza.
Z mieszkania, które znajduje się na parterze można dodatkowo urządzić prywatne przedszkole. To znakomity pomysł na biznes, zwłaszcza na osiedlach gdzie wiadomo, że mieszka sporo rodzin z dziećmi. Rodzice chętnie będą oddawać swoje pociechy do przedszkola znajdującego się blisko, w którym panują domowe warunki, a grupy nie są przepełnione. By móc otworzyć takie przedszkole, trzeba spełnić szereg wymogów, zarówno prawnych, jak i lokalowych.
Masz pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zadzwoń albo zostaw swój numer - oddzwonimy!
Marta Kulawik
Licencjonowany Pośrednik w Obrocie Nieruchomościami. Dostarcza swoim Klientom sprawdzone informacje pochodzące z wiarygodnych źródeł. Zawsze też reprezentuje tylko jedną stronę transakcji. Znajomość lokalnego rynku nieruchomości poparta doświadczeniem na rynkach światowych, pozwala jej na kompleksową obsługę każdego rodzaju transakcji z korzyścią dla Klienta.