RODZINA Z DZIEĆMI – KŁOPOTLIWI LOKATORZY?
Większość właścicieli mieszkań ma obiekcje co do wynajmu nieruchomości rodzinie z dziećmi. Faktem, jest, że tacy lokatorzy potrafią być problematyczni, ale nie jest to reguła. Równie dobrze można trafić na kłopotliwych studentów. Jak zawsze przed zawarciem każdej umowy, nie tylko najmu, warto poznać swoje prawa i obowiązki oraz odpowiednio się zabezpieczyć. Wówczas wynajęcie mieszkania nawet rodzinie z dziećmi nie powinno przysporzyć nam problemu.
Obawa przed wynajmowaniem mieszkań rodzinom z dziećmi często wiąże się ze strachem przed dewastacją nieruchomości przez pociechy właścicieli. Pojawiają się także wątpliwości, co w sytuacji, kiedy lokatorzy przestaną płacić czynsz. Prawo polskie bowiem broni ich przed eksmisją, gwarantując zapewnienie lokum zastępczego, który jednak szukany jest latami, a w tym czasie najemcy wciąż okupują mieszkanie wynajmującego.
Te argumenty mogą zniechęcać. Jednak czy studenci nie mniej zagrażają stanowi naszej nieruchomości przez organizowanie imprez i sprowadzanie obcych osób? Nie można więc zakładać, że rodzina z dziećmi zawsze będzie kłopotliwym najemcą. W wielu przypadkach jest wręcz odwrotnie.
Poza tym, po to jest umowa najmu, by w niej uregulować wszelkie nieścisłości i zabezpieczyć się przed przykrymi sytuacjami.
CO NA TO POLSKIE PRAWO?
Zanim podejmiesz się wynajmu mieszkania rodzinie z dziećmi lub całkowicie odrzucisz takich lokatorów, dowiedz się jak tę kwestię reguluje polskie prawo.
Po pierwsze, musisz wiedzieć, kiedy możesz wypowiedzieć umowę. Są trzy takie sytuacje: gdy najemca korzysta z lokalu niezgodnie z jego przeznaczeniem, kiedy narusza mir domowy lub, gdy zalega z opłatami za czynsz co najmniej 3 miesiące. Nie ma tutaj wyjątków od tej reguły i nawet rodziny z dziećmi nie są traktowane ulgowo.
Sytuacja zmienia się jednak, gdy mimo rozwiązania umowy, lokatorzy nie chcą się wyprowadzić. I tu, niestety dla właścicieli, rodziny z dziećmi otrzymują od państwa dodatkową ochronę. Nie mogą bowiem zostać wyrzuceni z mieszkania, mimo zalegania za czynsz. Konieczne jest znalezienie im zastępczego lokum, co w praktyce, może trwać nawet latami.
Ten argument skutecznie odstrasza właścicieli mieszkań przed udostępnianiem ich rodzinom z dziećmi. Istnieje jednak sposób, by zabezpieczyć się przed dzikimi lokatorami. Jak. Mowa o umowie najmu okazjonalnego.
UMOWA NAJMU OKAZJONALNEGO – ZABEZPIECZENIE DLA WŁAŚCICIELA
Umowa najmu okazjonalnego to znakomite rozwiązanie z punktu widzenia właścicieli mieszkań do wynajęcia. Znajduje się w niej bowiem zapis, który mówi o tym, gdzie obecni lokatorzy przeniosą się w chwili wygaśnięcia umowy lub jej rozwiązania. Jeśli tego nie zrobią, wówczas wynajmujący udaje się z umową do sądu w celu uzyskania klauzuli wykonalności. Kiedy tak się stanie, sprawa trafia do komornika, który wykonuje wyrok. Nie ma więc zagrożenia, że najmujący przejmą nieruchomość.
Umowę najmu okazjonalnego warto sporządzić z pomocą notariusza, wówczas mamy pewność, że wszystko, co zostało w niej zawarte jest legalne i prawomocne.
Warto również podkreślić, że umowa najmu okazjonalnego sama w sobie stanowi znakomity przesiew problematycznych lokatorów i nie muszą nimi być tylko rodziny z dziećmi. Kiedy ktoś nie wyraża zgody na podpisanie tak skonstruowanego dokumentu, można się domyślać, że jego pobyt w naszym mieszkaniu może przysporzyć nam problemów.
Masz pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zadzwoń albo zostaw swój numer - oddzwonimy!
Marta Kulawik
Licencjonowany Pośrednik w Obrocie Nieruchomościami. Dostarcza swoim Klientom sprawdzone informacje pochodzące z wiarygodnych źródeł. Zawsze też reprezentuje tylko jedną stronę transakcji. Znajomość lokalnego rynku nieruchomości poparta doświadczeniem na rynkach światowych, pozwala jej na kompleksową obsługę każdego rodzaju transakcji z korzyścią dla Klienta.