MIESZKANIE NA OSIEDLU ZAMKNIĘTYM – CZY WARTO? CZ. 1
ZALETY MIESZKANIA NA OSIEDLU ZAMKNIĘTYM
Nieruchomości na osiedlu zamkniętym cieszą się nieprzemijającą popularnością. Mimo wyższej ceny, Polacy zdają się uważać, że to dobrze zainwestowane pieniądze. Czy faktycznie tak jest? Poznaj najważniejsze zalety i wady mieszkania na osiedlu zamkniętym.
Na początek określmy dokładnie, czym jest osiedle zamknięte z ang. gated communietes. Może ono przybierać dwie formy: domków jednorodzinnych na obrzeżach miast lub apartamentowców zlokalizowanych zazwyczaj w centrum lub jego pobliżu. Osiedle zamknięte posiada ściśle wytyczony obszar, a od reszty świata odgrodzone jest najczęściej płotem lub innym rodzajem ogrodzenia. Dla zwiększenia bezpieczeństwa stosuje się tam profesjonalny monitoring wzbogacony patrolami agencji ochroniarskiej. Dostać się tam można jedynie przez bramkę wyposażoną w domofon lub wideofon, co zmniejsza ryzyko pojawienia się na osiedlu nieproszonych gości.
Opinie dotyczące osiedli zamkniętych są podzielone. Jedni uważają je za dobre rozwiązanie, które zapewnia mieszkańcom wyższy standard bezpieczeństwa. Przeciwnicy natomiast nazywają takie miejsca gettami dla bogaczy, którzy pragną odciąć się od „zwykłego” świata. Czy tak jest faktycznie? Ciężko stwierdzić. To, co wiadomo na pewno to, to że tego typu nieruchomości kupują najczęściej osoby między 20 a 40 rokiem życia, a popularność tych rozwiązań, przynajmniej w Polsce nadal rośnie. Sprawdźmy więc, czy faktycznie warto zainwestować w tego typu nieruchomość.
KORZYŚCI Z MIESZKANIA NA OSIEDLU ZAMKNIĘTYM
Zacznijmy od tego, dlaczego tak chętnie wybieramy mieszkania na osiedlu zamkniętym. Oto ich największe zalety.
CIEPLEJSZE RELACJE SĄSIEDZKIE
Pierwszą z zalet tego typu mieszkań jest bardziej sprofilowane sąsiedztwo. Zakupu tych nieruchomości dokonują zazwyczaj osoby o podobnym statusie społecznym i majątkowym, mają więc na starcie sporo ze sobą wspólnego. Dzięki temu łatwiej jest im zawierać sąsiedzkie znajomości, a nawet przyjaźnie. W standardowym bloku ciężej znaleźć „sąsiedzkie bratnie dusze”. Dodatkową zaletą jest również integrująca funkcja administracji budynku. Zarządcy bardzo często wychodzą mieszkańcom naprzeciw z różnymi inicjatywami, które mają na celu zbliżyć ich do siebie.
WIĘCEJ BEZPIECZEŃSTWA
To argument, którego nie da się podważyć. Ogrodzenie, monitoring, domofony, ochroniarze skutecznie odstraszą niejednego złodzieja i innych niepożądanych gości. Ma to niebagatelne znaczenie zwłaszcza dla rodzin z małymi dziećmi.
BRAK RUCHU SAMOCHODOWEGO
Osiedla zamknięte są odgrodzone od ulic szybkiego ruchu, co zwiększa bezpieczeństwo dzieci bawiących się na placu zabaw. Miejsca parkingowe też najczęściej zlokalizowane są pod ziemią w jednym miejscu. Kierowcy zostawiają tam auta, a do domu udają się pieszo, co minimalizuje ruch nawet na uliczkach między blokami. Dzięki temu wszystkim mieszkańcom żyje się spokojniej.
LICZNE UDOGODNIENIA
Zaletą mieszkania na osiedlu zamkniętym nie jest tylko wzrost poczucia bezpieczeństwa. Tego typu miejsca oferują znacznie więcej udogodnień. Niektóre mają nawet własny basen dla mieszkańców. Między blokami znajdują się też osiedlowe sklepiki, przedszkola, żłobki, siłownie czy punkty medyczne. Do tego dochodzą przestrzenie rekreacyjne dla dorosłych i place zabaw dla dzieci, gdzie można spędzić czas po pracy oraz spotkać się z sąsiadami.
Osiedla zamknięte faktycznie tworzą małe społeczności nieco odizolowane od reszty świata. Ich zaletą jest jednak wysokie poczucie wspólnotowości, dbanie o ogólnodostępne dobro oraz przyjazne stosunki między sąsiadami. Kto by nie chciał mieszkać w takich sielskich warunkach?
Masz pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zadzwoń albo zostaw swój numer - oddzwonimy!
Marta Kulawik
Licencjonowany Pośrednik w Obrocie Nieruchomościami. Dostarcza swoim Klientom sprawdzone informacje pochodzące z wiarygodnych źródeł. Zawsze też reprezentuje tylko jedną stronę transakcji. Znajomość lokalnego rynku nieruchomości poparta doświadczeniem na rynkach światowych, pozwala jej na kompleksową obsługę każdego rodzaju transakcji z korzyścią dla Klienta.