MIESZKANIE BEZCZYNSZOWE – WADY I ZALETY
Kupno mieszkania bezczynszowego może wydawać się atrakcyjną opcją, pozwala bowiem nieco zaoszczędzić. Nie jest to jednak rozwiązanie bez wad. O tym, z czym należy się liczyć, decydując się na zakup mieszkania bezczynszowego, dowiecie się z dzisiejszego artykułu.
Mieszkanie bezczynszowe, jak sama nazwa wskazuje, cechuje się brakiem czynszu, czyli stałej comiesięcznej opłaty, którą trzeba uiszczać do spółdzielni lub administracji. Jest to rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy, ale wiąże się też z pewnym ograniczeniami.
BRAK CZYNSZU NIE OZNACZA, ŻE ZA DARMO
Decydując się na zakup mieszkania bezczynszowego, musimy pamiętać, że nie jest ono wolne od opłat. W nim również będziemy zobowiązani do płacenia za prąd, gaz, wodę czy wywóz śmieci. Minusem braku stałego czynszu jest konieczność płacenia za remont części wspólnych. Wówczas jednorazowa kwota może znacznie nadwyrężyć naszą kieszeń.
W przeciwieństwie do tradycyjnych lokali mieszkalnych, w mieszkaniach bezczynszowych nie ma czegoś takiego jak fundusz remontowy, co powoduje, że na prace remontowe zbiera się pieniądze na bieżąco.
DBANIE O CZĘŚCI WSPÓLNE BUDYNKU
Minusem mieszkań bezczynszowych jest także konieczność dbania o części wspólne budynku takie jak klatki schodowe, zieleń wokół bloku czy usuwanie śniegu zimą. Obowiązek wykonywania tych prac spoczywa na lokatorach, chyba że zdecydują się na wynajem specjalistycznej firmy, która przejmie te obowiązki. By jednak tak się stało, lokatorzy powinni zadecydować o tym jednogłośnie i wspólnie opłacić korzystanie z tego typu usług. Nie zawsze jest to możliwe i zdarza się, że niektórzy mieszkańcy się wyłamują. Wówczas pozostaje jedynie ustalenie grafiku sprzątania części wspólnych przez każdego lokatora.
KUPNO MIESZKANIA BEZCZYNSZOWEGO – CO WARTO ROZWAŻYĆ?
Jeśli planujesz kupno mieszkania bezczynszowego, dobrze obejrzyj budynek, który wybrałeś. Jego stan powie Ci więcej o sytuacji w nim panującej, niż myślisz. Przede wszystkim warto ocenić czystość klatek schodowych i innych części wspólnych. Jeśli ta pozostawia wiele do życzenia, może to świadczyć o tym, że między sąsiadami są jakieś konflikty albo nie dbają oni o budynek, co również nie wróży nic dobrego. Warto zwrócić także uwagę na stan techniczny nieruchomości. Postaw na pomoc ekspertów w tym temacie, którzy ocenią jakość wszelkich instalacji. Na taką ekspertyzę warto się zdecydować, zwłaszcza gdy planujemy zamieszkać w nie najnowszym bloku lub kamienicy.
Przez podjęciem decyzji o zakupie mieszkania bezczynszowego, warto także poznać bliżej sąsiadów. Pierwsze wrażenie powie nam, czy są to osoby ugodowe i czy łatwo będzie się z nimi dogadać w kwestiach, które dotyczą wszystkich mieszkańców.
Inaczej wygląda sytuacja, kiedy decydujemy się na zakup mieszkania bezczynszowego z rynku pierwotnego. Takie budynki są najczęściej zamieszkiwane przez osoby, które świadomie się na to zdecydowały i zdają sobie sprawę z odpowiedzialności za wspólne części budynku. Ponadto deweloperzy w nowym budownictwie często dają gwarancję, która obejmuje darmowe remonty budynku w czasie jej obowiązywania.
Masz pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zadzwoń albo zostaw swój numer - oddzwonimy!
Marta Kulawik
Licencjonowany Pośrednik w Obrocie Nieruchomościami. Dostarcza swoim Klientom sprawdzone informacje pochodzące z wiarygodnych źródeł. Zawsze też reprezentuje tylko jedną stronę transakcji. Znajomość lokalnego rynku nieruchomości poparta doświadczeniem na rynkach światowych, pozwala jej na kompleksową obsługę każdego rodzaju transakcji z korzyścią dla Klienta.