JAK KUPIĆ DOM?
Może być inwestycją na pokolenia. Dom przekazujemy dzieciom, często przechodzi na wnuki. Może jednak zdarzyć się tak, że będziemy chcieli zmienić miejsce zamieszkania przynajmniej raz lub dwa. Jak więc kupić dom tak, by był odpowiednio dopasowany do naszych potrzeb i stylu życia? Jak zainwestować w nieruchomość tak, żeby nie żałować?
CZĘSTE BŁĘDY
Zakup domu to jedna z największych życiowych inwestycji. Towarzyszą jej spore emocje, ale paradoksalnie warto trzymać je na wodzy. Jest wiele istotnych czynników, które mogą wpłynąć na to, jaka będzie nasza jakość życia w nowo zakupionym domu.
Zrozumiałe jest to, że w sytuacji zakupu domu może towarzyszyć nam pośpiech. Warto jednak dać sobie na tę decyzję tyle czasu, ile tylko możemy. To pozwoli nam na dokładniejsze sprawdzenie nieruchomości i podjęcie korzystniejszej decyzji dla naszej przyszłości. Dobrze odwiedzić tyle domów, ile jesteśmy w stanie. Być może właściwa nieruchomość czeka na nas w miejscu, o którym byśmy tego nie podejrzewali?
Powinniśmy też zwrócić uwagę na otoczenie, w jakim znajduje się interesująca nas nieruchomość. Zdarza się tak, że dom, który nas interesuje, może wydawać się idealnym wyborem. Jednak należy zwrócić uwagę na to, czy na przykład otoczony jest przyrodą, wśród której chcielibyśmy żyć. Dobrze również zainteresować się społecznością lokalną – sąsiedzi mogą towarzyszyć nam w miły sposób każdego dnia lub skutecznie uprzykrzyć codzienne funkcjonowanie.
Musimy także zwrócić uwagę na to, czy dom nie jest zadłużony. Nie chcemy przedwcześnie zaciągnąć kredytu w banku, by następnie dowiedzieć się, że nasze wydatki znacznie przekroczą wcześniejsze szacunki.
Należy także zainteresować się tym, jak wygląda miejscowy plan zagospodarowania. Być może w momencie zakupu widzimy oazę spokoju, a już niedługo powstanie tam uciążliwy węzeł komunikacyjny.
Istotna jest oczywiście cena domu, ale nie tylko ze względów naszych możliwości finansowych. Jeżeli chcemy, by dom służył rodzinie przez pokolenia, rzeczywiście warto zainwestować. Jeżeli jednak dopuszczamy możliwość, że kiedyś zmienimy miejsce zamieszkania, najdroższa nieruchomość w okolicy może sprawiać trudności w późniejszym sprzedaniu.
FORMALNOŚCI I SZCZEGÓŁY
Jest kilka miejsc, w których możemy dowiedzieć się, jaka jest aktualna sytuacja interesującej nas nieruchomości. Plan zagospodarowania miejscowego sprawdzimy w Wydziale Urbanistyki i Architektury urzędu miasta lub stosownego urzędu gminy. Należy pamiętać o Wydziale Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego. Jeżeli sprzedający sam nie pokaże nam księgi wieczystej, to tam przejrzymy ją osobiście i dowiemy się, czy dom nie jest obciążony hipoteką lub zadłużony. W Wydziale Spraw Obywatelskich urzędu miasta lub gminy znajdziemy informację o tym, kto jest zameldowany w interesującym nas domu.
Przed dokonaniem zakupu sprzedający powinien dostarczyć nam stosowne dokumenty. Są to wszystkie dokumenty dotyczące budowy domu, takie jak pozwolenie na budowę czy dziennik budowy. Nie może także zapomnieć o umowach z firmami, które dostarczają media do naszego przyszłego domu. Istotne są również wszystkie rachunki potwierdzające, że osoba sprzedająca nie ma zaległości na przykład w opłacaniu podatku od nieruchomości.
Warto rozważyć podpisanie umowy przedwstępnej. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że podczas załatwiania kredytu czy notariusza właściciel nie sprzeda domu innym kupującym.
Wszystkie te formalności i szczegóły mogą również stać się mniej uciążliwe, jeżeli zdecydujemy się na pomoc agencji nieruchomości.
Masz pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zadzwoń albo zostaw swój numer - oddzwonimy!
Marta Kulawik
Licencjonowany Pośrednik w Obrocie Nieruchomościami. Dostarcza swoim Klientom sprawdzone informacje pochodzące z wiarygodnych źródeł. Zawsze też reprezentuje tylko jedną stronę transakcji. Znajomość lokalnego rynku nieruchomości poparta doświadczeniem na rynkach światowych, pozwala jej na kompleksową obsługę każdego rodzaju transakcji z korzyścią dla Klienta.