Czy mieszkanie za odstępne to dobry pomysł?
W internecie, w serwisach z ogłoszeniami dotyczącymi nieruchomości właściwie cały czas można znaleźć nieliczne, ale za to bardzo atrakcyjne ceny lokali mieszkalnych. Jak to bywa ze wszystkim w sieci – często nieprawdopodobnie atrakcyjne cenowo oferty bądź to mają w sobie jakiś „haczyk”, bądź też stanowią najzwyklejsze w świecie oszustwo. Przy co najmniej części takich niezwykle kuszących ofert widnieje hasło „za odstępne”. Co to właściwie znaczy, i czy jest to dobra inwestycja?
Czym jest odstępne?
Aby się tego dowiedzieć wystarczy odwiedzić dobre biuro nieruchomości, albo przeczytać poniższy artykuł. Odstępne to nic innego, jak kwota wpłacana właścicielowi mieszkania za określoną kwotę na dłuższy czas. Nie oznacza to zatem, że nabywasz mieszkanie na własność, ale otrzymujesz meldunek na określony zazwyczaj w umowie czasu. Ponadto – jeśli tylko jest to zastrzeżone w umowie, właściciel nie będzie mieć możliwości podniesienia Tobie czynszu przez cały okres na jaki została zawarta. Taka umowa umożliwia także w wielu przypadkach pierwszeństwo wykupu tego mieszkania po jej ustaniu albo zobowiązanie lokatora do wyremontowania lokalu. Wszystkie tego typu kwestie są ujmowane w umowie dotyczącej odstępnego. Wynajem za odstępne może zatem być okazją do atrakcyjnego cenowo nabycia mieszkania. Dla drugiej strony umowy to natomiast możliwość jednorazowego podreperowania budżetu, pamiętajmy, że przy wynajmie za odstępne właściciel otrzymuje określoną kwotę pieniędzy. Ponadto – właściciel zyskuje też okazję sprzedania później mieszkania osobie podpisująca umowę odstępnego. Jeżeli lokator nie zdecyduje się na to po wygaśnięciu umowy właściciel może ponownie „odstąpić” lokal. Tutaj zatem także przyda się także doświadczony negocjator nieruchomości.
Czy to się na pewno opłaca?
Jak w każdym przypadku należy rozważyć różne kwestie: po pierwsze czy mieszkanie chcemy wynająć tylko na określony okres czasu, czy może docelowo chcemy je zakupić po atrakcyjnej cenie. Podobnie w przypadku właściciela – czy mieszkanie chce on sprzedać, czy jedynie udostępnić na jakiś czas, za odstępne. W pierwszym przypadku, czyli chęci sprzedaży, prawdopodobnie lepiej byłoby odwiedzić profesjonalne biuro nieruchomości i od razu zająć się wystawieniem oferty sprzedaży. Pamiętaj także, że podobnie jak w przypadku sprzedaży mieszkań, także jeśli chodzi o wynajem za odstępne – zdarzają się nieuczciwi właściciele. Istotne jest także to, że jeśli godzisz się na remont lokalu, to przy wynajmie za odstępne masz prawo do zwrotu jego kosztów.
Jak do tego podejść
Bez względu na formę wynajmu lub nabycia mieszkania zawsze warto skonsultować się z agentem nieruchomości, który pomoże przeprowadzić całą procedurę począwszy od znalezienia lokum po sfinalizowanie i podpisanie umowy. Odstępne może być dobrym tymczasowym rozwiązaniem, ale jeżeli interesuje Cię zakup mieszkania, najlepiej skonsultować się z agencją, która przedstawi różne możliwe opcje zakupu, także innymi kanałami. Wykup po odstępnym może być atrakcyjny, ale nie zawsze jest najlepszą ofertą.
Masz pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zadzwoń albo zostaw swój numer - oddzwonimy!
Marta Kulawik
Licencjonowany Pośrednik w Obrocie Nieruchomościami. Dostarcza swoim Klientom sprawdzone informacje pochodzące z wiarygodnych źródeł. Zawsze też reprezentuje tylko jedną stronę transakcji. Znajomość lokalnego rynku nieruchomości poparta doświadczeniem na rynkach światowych, pozwala jej na kompleksową obsługę każdego rodzaju transakcji z korzyścią dla Klienta.