Czy warto zainwestować w dom pod remont?
W poszukiwaniu wymarzonego domu coraz więcej z nas spogląda ostatnio w stronę starego budownictwa – czy to domów budowanych w latach 70., czy nawet klasycznych, staropolskich dworków. Widzimy w nich przede wszystkim szansę na renowację i nadanie im drugiego życia; ale często także i atrakcyjną cenę. Radzimy, o czym warto pomyśleć przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie takiej nieruchomości.
Przeanalizujmy plusy i minusy starego budownictwa
Widzimy ofertę sprzedaży domu na rynku wtórnym. Niezależnie jak kusząca, powinniśmy się w tym miejscu zatrzymać i pomyśleć, jakie będą zalety i wady zakupu takiej nieruchomości; zwłaszcza w porównaniu z możliwością nabycia bądź budowy nowego domu.
Pierwszą i być może najważniejszą zaletą starszego domu będzie jego cena. Za zakup leciwej nieruchomości nawet w dobrej lokalizacji zapłacimy prawdopodobnie znacznie mniej, niż za budowę lub kupno nowego domu. Starszy dom będzie także wyjątkowy pod względem estetycznym – wyróżniający się na tle najnowszych trendów, lecz wciąż urokliwy. Być może uda się nawet zamieszkać w szlacheckiej posiadłości? Wreszcie, stojący już od lat dom jest dobrym fundamentem do odnowienia go zgodnie z naszym gustem, co będzie gratką dla miłośników oryginalnych projektów.
Jakie z kolei można wskazać wady? Przede wszystkim, konieczne będzie przeprowadzenie generalnego remontu, często dosyć kosztownego. Myśląc o zakupie musimy więc do ceny samej nieruchomości doliczyć koszty planowanych napraw. Problemy mogą pojawić się także już na długo po renowacji – pod postacią ukrytych wad konstrukcyjnych. Dlatego tak ważne jest, aby przed zakupem dokładnie poznać naszą wymarzoną nieruchomość.
Remont to konieczność – czym trzeba się zająć?
Po uzgodnieniu szczegółów sprzedaży z właścicielem oraz agentem nieruchomości staniemy przed najważniejszym wyzwaniem – remontem domu. Co przede wszystkim będzie potrzebować pomocy specjalistów od renowacji mieszkań?
Przy odnawianiu starego budownictwa często poświęcamy szczególną uwagę dachowi. Owszem, może się zdarzyć, że jego stan będzie wciąż dobry; jednak zacieki, otwory wyżłobione przez owady lub zły stan słupów i krokwi powinien natychmiast zwrócić naszą uwagę. Możliwe, że do wymiany będzie nadawał się cały dach – jeśli zniszczenia będą zbyt duże. Podobnie powinniśmy zająć się systemem grzewczym: kominem i piecem. Często najlepszym wyjściem jest tutaj wymiana na nowoczesne i bardziej wydajne modele. W sprawie utrzymania ciepła równie ważne jest ocieplenie budynku – możliwe, że będziemy musieli przeprowadzić je od zera.
Duże koszty często ponosimy przy wymianie stolarki okiennej i drzwiowej. Dobrej jakości drzwi i okna kosztują dużo – jednak inwestycja w nie bywa nieunikniona. Jednak podobnie jak ze innymi elementami nieruchomości, możemy pozostać przy oryginalnej stolarce; pod warunkiem, że ją odświeżymy i nadamy drugi oddech. Koniec końców, właśnie do tego sprowadza się cała renowacja starego budynku.
Masz pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zadzwoń albo zostaw swój numer - oddzwonimy!
Marta Kulawik
Licencjonowany Pośrednik w Obrocie Nieruchomościami. Dostarcza swoim Klientom sprawdzone informacje pochodzące z wiarygodnych źródeł. Zawsze też reprezentuje tylko jedną stronę transakcji. Znajomość lokalnego rynku nieruchomości poparta doświadczeniem na rynkach światowych, pozwala jej na kompleksową obsługę każdego rodzaju transakcji z korzyścią dla Klienta.