Czym są mieszkania TBS
Poszukując mieszkania na wynajem lub do kupienia, często można spotkać się ofertami promującymi nieruchomości TBS. Czym one są i czy warto się nimi zainteresować? Więcej szczegółów na ten temat przedstawiamy w artykule.
Mieszkania TBS to inaczej nieruchomości społeczno - czynszowe, które budowane są przez Towarzystwa Budownictwa Społecznego, stąd skrót TBS. Zazwyczaj są to prywatne i państwowe spółki oraz spółdzielnie non-profit. Pieniądze na realizację tych inwestycji pozyskiwane są z Krajowego Funduszu Mieszkaniowego. Z kolei działki pod zabudowę należą do lokalnych samorządów.
Na wstępie należy zaznaczyć, że TBS-y to mieszkania wyłącznie na wynajem, nie można ich kupić. Za remonty, modernizacje i administrację budynków oraz proces wynajmu mieszkań odpowiada samo Towarzystwo Budownictwa Społecznego.
Kto może mieszkać w TBS-ach?
Mieszkanie w TBS-ach brzmi zachęcająco, jednak nie każdy kwalifikuje się do takiego wynajmu. Głównym warunkiem decydującym o możliwości wynajmu tego rodzaju nieruchomości jest próg dochodowy. Dochód musi być na tyle wysoki, by osoba nie mogła ubiegać się o mieszkanie komunalne, a jednocześnie na tyle niski, by zakup własnej nieruchomości, również był poza jej zasięgiem.
Na stronach TBS-ów dostępnych w konkretnych województwach i miastach, można sprawdzić, jaka jest maksymalna wysokość dochodu na ten moment. Wylicza się ją na podstawie ilości osób w gospodarstwie domowym. Wysokość ostatecznej kwoty zależy też od tego, czy najemca wpłacił opłatę partycypacyjną czy nie.
Ogólne wyliczenie wysokości dochodu zakłada, że nie może ona przekroczyć, 1,3 średniego miesięcznego wynagrodzenia w danym województwie o konkretny procent, który różni się w zależności od ilości osób w danym gospodarstwie domowym.
Warto zaznaczyć, że w wysokość dochodu nie wlicza się świadczeń pomocy materialnej, stypendiów, zapomóg, dodatków mieszkaniowych czy zasiłków.
Prócz dochodu osoba ubiegająca się o wynajem mieszkania w TBS-ach musi posiadać stałe miejsce zamieszkania na terenie gminy, w której znajduje się interesująca ją nieruchomość. Nie może też posiadać na własność innego mieszkania oraz musi mieć stałe zatrudnienie, a miejsce pracy musi się znajdować na obszarze danej gminy.
Koszt mieszkania w TBS-ach
Na koszt mieszkania w TBS-ach składa się cesja partycypacji oraz czynsz. Cesję partycypacji można przyrównać do kaucji i wynosi ona do 10 do 30% kosztów budowy mieszkania. Istotnym jest fakt, że kwota ta jest oddawana najemcy w momencie wygaśnięcia umowy.
Z kolei wysokość czynszu mieści w sobie wszelkie opłaty administracyjne czy koszty utrzymania i eksploatacji budynku. Ponadto kwota ta nie może przekroczyć 4% wartości odtworzeniowej lokalu w skali roku.
Tak wygląda kwestia TBS-ów od strony formalnej. Jakie są zalety i wady tego rodzaju mieszkań? Tego dowiecie się z następnego artykułu.
Masz pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zadzwoń albo zostaw swój numer - oddzwonimy!
Marta Kulawik
Licencjonowany Pośrednik w Obrocie Nieruchomościami. Dostarcza swoim Klientom sprawdzone informacje pochodzące z wiarygodnych źródeł. Zawsze też reprezentuje tylko jedną stronę transakcji. Znajomość lokalnego rynku nieruchomości poparta doświadczeniem na rynkach światowych, pozwala jej na kompleksową obsługę każdego rodzaju transakcji z korzyścią dla Klienta.