Dom przyjazny psom – gdzie go szukać?
Posiadanie psów to nie tylko obowiązek, polegający na wychodzeniu na krótki spacer i karmieniu. Tak naprawdę musimy kompleksowo zadbać o naszego przyjaciela. Przede wszystkim ważne jest, w jakim domu będzie przebywać. Należy zastanowić się, na co zwrócić uwagę przy wyborze miejsca do zamieszkania i czego się wystrzegać, aby nasz kompan nie kręcił nosem.
Idealna okolica na spacery
Nagromadzenie energii u psa spowodowane na przykład zbyt małą ilością ruchu może prowadzić do jego nadpobudliwości, dlatego też warto zadbać o dobre miejsce na spacery. Czworonożnego pupila nie interesuje bliskość rynku czy trasy wlotowej do miasta – natomiast tereny zielone na wyciągnięcie łapy, a i owszem. Woda, las, parki, ogrody to jest to, co lubi najbardziej. Jeśli zastanawiamy się nad okolicą z przyjemnym miejscem do wyprowadzania, ale na tyle oddalonym, że trzeba jeździć tam autem, to należy przeanalizować, czy nie będzie to zbyt dużym obciążeniem czasowym np. przez korki.
Jeśli chcemy na przykład kupić domek poprzez agenta nieruchomości, to podstawową sprawą jest duży ogród. Najlepiej, aby pies miał zamontowane w drzwiach swoje prywatne małe drzwiczki na świat.
Miejsce nie zawsze przyjazne psom i właścicielom
Osobne drzwiczki dla psa to dobry pomysł, aby mógł swobodnie przemieszczać się pomiędzy podwórkiem a wnętrzem budynku, jednak należy się tego wystrzegać, gdy wiemy, że okolicę zamieszkują ludzie, którzy mogą mu zrobić krzywdę.
Przed zakupem domu czy mieszkania warto przeprowadzić dokładny research, rozmawiając z właścicielami czworonogów i rozglądając się, czy nie ma tabliczek „zakaz wprowadzania psów”. Przeglądanie lokalnych informacji na portalach społecznościowych pod kątem przykrych sytuacji związanych na przykład z odtruwaniem zwierząt, może także przysłużyć się sprawie znalezienia bezpiecznego lokum dla pupila przy współpracy z agentem nieruchomości.
Niedźwiedzia przysługa dla psa
Kolejną grupą zagrożeń dla psów są przenoszone przez ptaki ze śmietników lub rozrzucane przez człowieka odpadki i resztki żywności. Niektórzy ludzie, dokarmiając dziko żyjące zwierzęta, nie rozumieją, że nieświeże czy zapakowane w woreczek foliowy jedzenie może im zaszkodzić. Jeśli mamy psa zjadającego śmieci, lepiej unikać tego typu miejsc, bo może się to skończyć poważną chorobą. Zakładanie psu non stop kagańca też nie jest komfortowym rozwiązaniem dla obu stron.
Kolejny alert, ale głównie dla psów rasowych
Niestety właściciele popularnych ras, głównie tych małych jak york, maltańczyk czy shih tzu, są narażeni na ich kradzieże. W mieście zwykle złodzieje zabierają psy pozostawione pod sklepem. Ten proceder najczęściej jest praktykowany w biedniejszych dzielnicach, gdzie dużo ludzi nie pracuje i szuka łatwego zarobku. Jeśli natomiast szukasz domu, to przemyśl, czy Twój pies może tam przebywać sam na posesji.
Jak ułatwić sobie życie, mieszkając z psem
Z praktycznego punktu widzenia dobrze jest, aby teren, gdzie możemy wyprowadzić zwierzę, był bliski domu. Idealnie jest, jeśli są tam rozmieszczone specjalne pojemniki na odchody wraz z woreczkami.
W domu dla naszej wygody, związanej ze sprzątaniem sierści i błota, najlepiej mieć podłogę łatwozmywalną mopem. Wodoodporne podłoże zagwarantują nam płytki podłogowe czy panele winylowe. Jeśli zdecydujemy się na dywany, to tylko z krótkim włosiem. Ściany dobrze, aby były zabezpieczone farbami, które można wycierać wilgotną ściereczką. Mycie dużego psa w wannie jest kłopotliwe, dlatego może lepiej szukać domu z brodzikiem.
Posiadanie psów sprawia dużo radości, jednak żeby nie była ona niczym zakłócona, przed przeprowadzką do nowego domu czy mieszkania, należy przeanalizować różne kwestie. Ważne jest, aby zarówno nam, jak i zwierzęciu było dobrze i komfortowo. W doborze miejsca pomoże nam agencja nieruchomości w Katowicach.
Na koniec dobrze jest pomyśleć z drugiej strony o innych ludziach. Na przykład jeśli kończymy wynajem lokum, w którym mieszkaliśmy z psem, to w dobrym w tonie jest usunięcie wszelkich zniszczeń i zabrudzeń. Bardzo źle, aby kolejny raz przez człowieka, psi los był jeszcze bardziej naznaczony.
Masz pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zadzwoń albo zostaw swój numer - oddzwonimy!
Marta Kulawik
Licencjonowany Pośrednik w Obrocie Nieruchomościami. Dostarcza swoim Klientom sprawdzone informacje pochodzące z wiarygodnych źródeł. Zawsze też reprezentuje tylko jedną stronę transakcji. Znajomość lokalnego rynku nieruchomości poparta doświadczeniem na rynkach światowych, pozwala jej na kompleksową obsługę każdego rodzaju transakcji z korzyścią dla Klienta.