Dwupoziomowe mieszkanie – dlaczego warto?
W Polsce jeszcze do niedawna trudno było je spotkać; teraz jednak mieszkania dwupoziomowe są jednymi z najbardziej atrakcyjnych w ofertach deweloperów. Na rynku rywalizują zarówno z tradycyjnymi mieszkaniami, jak i z domami jednorodzinnymi – i dobrze sobie radzą! Skąd bierze się ich sukces i dlaczego są dla wielu spełnieniem marzeń?
Prawie jak dom – ale w bloku
O mieszkaniach dwupoziomowych można śmiało powiedzieć, że pod kilkoma względami jest im bliżej do domu jednorodzinnego, niż do typowego, blokowego M. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na to, jak rozplanowana jest w nich przestrzeń. W wielu domach jednorodzinnych spotkamy niezwykle wygodny podział wnętrza na część dzienną oraz tą nieco bardziej prywatną, nocną (znajdującą się na piętrze). I podobnie jest w mieszkaniach dwupoziomowych! Wielu z nas pewnie przyzna, że taki układ może bardzo poprawić jakość codziennego życia – znacznie łatwiej jest wtedy oddzielić czas, który chcemy poświęcić na pracę lub domowe obowiązki od czasu na odpoczynek.
Jednak, pomimo że dwupoziomowe nieruchomości bardzo przypominają od wewnątrz domy jednorodzinne, to wciąż pozostają… blokowymi mieszkaniami. A co za tymi idzie, mają wszystkie ich zalety. Nie musimy martwić się remontami budynku czy odśnieżaniem – wiele spośród zadań i prac, za które odpowiedzialność w przypadku domu spadła by na nas, możemy powierzyć zarządcy bloku.
Z tego samego powodu na zakup mieszkania dwupoziomowego często decydują się osoby, które chcą mieszkać w sercu miasta. Pośród ofert nieruchomości w Katowicach rzadko możemy znaleźć propozycje domów jednorodzinnych w centrum – jest to praktycznie niemożliwe bądź wiąże się z bardzo dużymi wydatkami. Nie powinno być za to problemu, aby znaleźć w wymarzonej, tętniącej życiem lokalizacji mieszkanie dwupoziomowe. I znowu – za jego cenę doświadczymy zalet zarówno mieszkania w domu jednorodzinnym, jak i w bloku.
Cena też gra rolę
W cenie każdej nieruchomości „ukryta” jest jej lokalizacja, dostępne udogodnienia czy jakość budownictwa; zawsze jednak płacimy przede wszystkim za powierzchnię. I tutaj ponownie mieszkania dwupoziomowe mają przewagę nad jednopoziomowymi – ze względu na to, w jaki sposób oblicza się metraż mieszkania. Tradycyjnie przy wycenie mieszkania liczy się powierzchnię użytkową, a ta często jest mniejsza od powierzchni podłogi. Ma to szczególne znaczenie w mieszkaniach dwupoziomowych ze skosami – część powierzchni położonej pod nimi nie jest wliczana do metrażu. Dzięki temu, kupując mieszkanie z piętrem na poddaszu prawdopodobnie będziemy mieli do dyspozycji większą przestrzeń, niż w mieszkaniu jednopoziomowym za tę samą cenę! Oczywiście, dodatkowe metry kwadratowe mogą być nieco trudniejsze do wykorzystania – jednak wystarczy spojrzeć na to, w jaki sposób ze skosami radzą sobie projektanci wnętrz, by znaleźć swoją inspirację.
Masz pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zadzwoń albo zostaw swój numer - oddzwonimy!
Marta Kulawik
Licencjonowany Pośrednik w Obrocie Nieruchomościami. Dostarcza swoim Klientom sprawdzone informacje pochodzące z wiarygodnych źródeł. Zawsze też reprezentuje tylko jedną stronę transakcji. Znajomość lokalnego rynku nieruchomości poparta doświadczeniem na rynkach światowych, pozwala jej na kompleksową obsługę każdego rodzaju transakcji z korzyścią dla Klienta.