Jak nie zgubić się na planie mieszkania?
Zdjęcia, wizualizacje czy wreszcie – spacer po wnętrzu mieszkania są kluczowe przy podejmowaniu decyzji o zakupie nieruchomości. Jednak, gdy potrzebujemy szczegółowych informacji o naszych nowych czterech kątach, niezastąpiony okazuje się dobrze opracowany plan mieszkania. Jakie są ich rodzaje i co w nich znajdziemy?
Plan sprzedażowy – atrakcyjny, ale jak dokładny?
Niezależnie od tego, czy decydujemy się na zakup mieszkania od dewelopera, czy szukamy wymarzonego lokum na rynku wtórnym, istnieje bardzo duża szansa, że pierwszym planem nieruchomości jaki otrzymamy będzie właśnie plan sprzedażowy. Czym się charakteryzuje?
Przede wszystkim, jest on uproszczonym szkicem, wykorzystywanym, dla przykładu, w folderach reklamowych. Ma on za zadanie przedstawić mieszkanie w jak najbardziej atrakcyjnym świetle; z reguły jest dopracowany graficznie i prezentuje zaproponowaną przez właściciela aranżację wnętrza. Wszystko to kosztem technicznych szczegółów – z planu sprzedażowego nie poznamy chociażby dokładnych wymiarów pomieszczeń, a jedynie powierzchnię.
Plan architektoniczny – mieszkanie od podszewki
Wszystkiego, czego nie powie nam plan sprzedażowy, dowiemy się za to z planu architektonicznego. Ten rodzaj planu jest szczegółowym rysunkiem technicznym, wykonywanym przez wyspecjalizowanego kreślarza. Zawiera on niezbędne informacje dotyczące nieruchomości – odczytamy z niego dokładne wymiary, zlokalizujemy ściany nośne i działowe oraz poznamy szczegóły dotyczące instalacji wodno – kanalizacyjnych.
Szczegółowy rysunek jest wyjątkowo przydatny, gdy oczami wyobraźni widzimy już siebie, mieszkających w nowych czterech ścianach. Pomoże on zdecydować, czy wybrana nieruchomość spełni wszystkie funkcjonalne potrzeby oraz ocenić, na ile nasze aranżacyjne pomysły będą możliwe do zrealizowania.
Na co warto uważać czytając plany
Dostając do ręki plan interesującego nas mieszkania koniecznie zwróćmy uwagę na to, czy mamy do czynienia z planem sprzedażowym, czy architektonicznym. Zapoznanie się z planem sprzedażowym może dać ogólne wyobrażenie na temat rozkładu i rozmiarów wnętrza; zawsze warto jednak poprosić właściciela mieszkania o wgląd do planu technicznego.
Gdy już przejdziemy do analizy planu architektonicznego wiele osób napotyka problemy z odczytaniem fachowych oznaczeń. Nic dziwnego, opracowanie takiego rozkładu mieszkania wymaga specjalistycznej wiedzy. W takiej sytuacji doświadczeniem może służyć pośrednik nieruchomości, z którym współpracujemy.
Kwestią, o której uprzedzają często agencje nieruchomości z Katowic, jak i innych miast, jest to, jak mylące potrafią być niektóre plany mieszkaniowe prezentowane przez właścicieli. Nierzadkie są przypadki, gdy skala zamieszczonych na planie mebli i innych elementów urządzenia mieszkania odbiega od rzeczywistości, przez co mieszkanie może zdawać się być większe, niż jest naprawdę. Dlatego warto kierować się przede wszystkim planem architektonicznym, a w razie potrzeby – korzystać ze wskazówek zaufanego eksperta.
Masz pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zadzwoń albo zostaw swój numer - oddzwonimy!
Marta Kulawik
Licencjonowany Pośrednik w Obrocie Nieruchomościami. Dostarcza swoim Klientom sprawdzone informacje pochodzące z wiarygodnych źródeł. Zawsze też reprezentuje tylko jedną stronę transakcji. Znajomość lokalnego rynku nieruchomości poparta doświadczeniem na rynkach światowych, pozwala jej na kompleksową obsługę każdego rodzaju transakcji z korzyścią dla Klienta.