Jaki okres wypowiedzenia należy zawrzeć w umowie wynajmu mieszkania?
Każda umowa najmu mieszkania powinna zawierać stosowny okres wypowiedzenia. Jak długi powinien być? Wszystko zależy od tego, na jaki czas została zawarta. W przypadku wynajmu przez agencję, agent nieruchomości zawsze podpowie nam jakie terminy muszą zostać zachowane. Niemniej jednak zarówno najemca, jaki osoba wynajmująca, powinny orientować się ile wynosi wypowiedzenie.
Umowa najmu na czas określony
Jedną z najczęściej podpisywanych umów wynajmu jest ta na czas określony. Oznacza to, że stosowny zapis w dokumentach określa dokładny dzień, po którym najemca musi opuścić mieszkanie. W przypadku najmu od osób prywatnych najczęściej stosuje się jednomiesięczny czas wypowiedzenia. Oczywiście strony mogą ustalić inaczej. Dlaczego warto zawrzeć w umowie taki zapis? Jest to rozwiązanie wygodne dla obu stron. Jeżeli najemca postanawia w pewnym momencie zrezygnować z wynajmu, to wynajmujący ma miesiąc czasu, aby znaleźć nowego lokatora. Jest to przydatne zwłaszcza w przypadku mieszkań, które kupowane są typowo pod wynajem. Okres wypowiedzenia umożliwia znalezienie nowego najemcy, aby mieszkanie przez jakiś czas nie pozostało niezamieszkane.
Z drugiej strony czas wypowiedzenia jest też bardzo przydatny osobie, która z mieszkania korzysta. Jeśli wynajmujący nagle zdecyduje się na rozwiązanie umowy, najemca ma czas, aby poszukać sobie nowego lokum. Miesiąc z reguły wystarczy, aby coś znaleźć, nie pozostając bez miejsca zamieszkania.
Wynajem mieszkania na czas nieokreślony
W przypadku umów na czas nieokreślony stosuje się już dłuższy czas wypowiedzenia. Może to być dwa, a nawet trzy miesiące. Biura nieruchomości w Katowicach i innych miastach zalecają takie rozwiązanie. Podobnie jak w przypadku umów na czas określony, jest to opcja korzystna dla obu stron. Lokator wynajmujący mieszkanie na czas nieokreślony jest raczej pewny tego, że w mieszkaniu pozostanie na długo, stąd w przypadku wypowiedzenia, będzie mieć aż trzy miesiące na znalezienie innego, odpowiadającego mu lokum. Z kolei wynajmujący ma sporo czasu na znalezienie nowych lokatorów.
Brak okresu wypowiedzenia - co wtedy?
Zdarza się jednak, że w umowie nie zostaje zawarty okres wypowiedzenia. Co w takiej sytuacji? Oznacza to, że okres wynajmu kończy się w dniu zawartym w umowie. Jednak jeżeli jest to umowa na czas nieokreślony, to postępujemy wtedy zgodnie z zapisami zawartymi w kodeksie cywilnym. Taką umowę wypowiedzieć można z zachowaniem trzymiesięcznego terminu wypowiedzenia.
Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest jednak zawarcie w umowie dokładnego terminu. Obie strony mają wtedy jasność co do warunków najmu. Nie rodzi to też żadnych wątpliwości, niejasności, a nawet problemów w przypadku, kiedy jedna strona chce zerwać trwającą umowę.
Masz pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zadzwoń albo zostaw swój numer - oddzwonimy!
Marta Kulawik
Licencjonowany Pośrednik w Obrocie Nieruchomościami. Dostarcza swoim Klientom sprawdzone informacje pochodzące z wiarygodnych źródeł. Zawsze też reprezentuje tylko jedną stronę transakcji. Znajomość lokalnego rynku nieruchomości poparta doświadczeniem na rynkach światowych, pozwala jej na kompleksową obsługę każdego rodzaju transakcji z korzyścią dla Klienta.