Kiedy warto podpisać umowę rezerwacyjną mieszkania? Podpowiadamy!
Kupno mieszkania to jedna z najważniejszych decyzji w życiu, dlatego powinieneś podejść do niej z odpowiednią rozwagą. Spodobała Ci się jedna z ofert? Potrzebujesz dowiedzieć się więcej o cenie bądź formalnościach, które są związane z zakupem wybranej nieruchomości? W takiej sytuacji świetną opcją jest podpisanie umowy rezerwacyjnej mieszkania. Sprawdź, kiedy warto się na nią zdecydować i co dokument musi zawierać.
Czym jest umowa rezerwacyjna mieszkania?
Umowa rezerwacyjna mieszkania to dokument prawny, który zawiera sprzedający i przyszły nabywca nieruchomości. Wyróżnia się dwa typy tego rodzaju pism. Są to:
- umowa rezerwacyjna z elementami umowy przedwstępnej, która umożliwia stronom dochodzenie roszczeń w przypadku niewykonania wzajemnych zobowiązań;
- umowa rezerwacyjna bez elementów umowy przedwstępnej, w której potencjalny nabywca wyraża chęć kupna mieszkania, ale za rezygnację nie ponosi konsekwencji. Jedyną sankcją jest utrata wpłaconego zadatku lub opłaty rezerwacyjnej.
Umowa rezerwacyjna nie musi mieć formy aktu notarialnego. Co ważne, taki dokument należy do grupy umów nienazwanych i nie jest uregulowany w polskim prawie. Brak konkretnych regulacji sprawia, że nie istnieją jednoznaczne przepisy określające, co dokładnie powinien zawierać taki dokument. Dlatego treść umowy, obowiązki kupującego i sprzedającego są kształtowane dowolnie, jednak muszą pozostawać w zgodzie z zasadami współżycia społecznego.
Kiedy zdecydować się na podpisanie umowy rezerwacyjnej?
Decyzja o podpisaniu umowy rezerwacyjnej mieszkania powinna być dobrze przemyślana. Oto kilka sytuacji, kiedy warto rozważyć takie rozwiązanie.
- Jeśli znalazłeś mieszkanie, które spełnia Twoje oczekiwania i jesteś zdecydowany na jego zakup, umowa rezerwacyjna może być dobrym krokiem. Pozwala ona zablokować daną nieruchomość na pewien okres.
- Umowa rezerwacyjna daje Ci pewien margines czasowy, podczas którego możesz zapoznać się z dodatkowymi informacjami dotyczącymi mieszkania, np. sprawdzić stan prawny nieruchomości czy omówić wszelkie formalności związane z jej zakupem.
- Jeśli planujesz sfinansować zakup mieszkania za pomocą kredytu hipotecznego, umowa rezerwacyjna może dać Ci niezbędny czas na załatwienie formalności związanych z uzyskaniem środków finansowych.
Co musi zawierać umowa rezerwacyjna mieszkania?
Jak już wspomnieliśmy, nie istnieją żadne przepisy prawne, które wskazują dokładnie, co umowa rezerwacyjna mieszkania musi zawierać. Jednak istnieją pewne elementy, które warto uwzględnić w tym dokumencie. Są to:
- dane obu stron umowy;
- opis nieruchomości, w tym metraż, położenie i pomieszczenia przynależne do mieszkania;
- kwota opłaty rezerwacyjnej lub zadatku;
- cena nieruchomości;
- okres, na który zawierana jest umowa;
- oświadczenia właściciela nieruchomości o stanie prawnym lokalu;
- data i miejsce zawarcia dokumentu.
Podsumowanie
Umowa rezerwacyjna mieszkania to istotny krok w procesie zakupu nieruchomości. Dokument ten stanowi zabezpieczenie dla potencjalnego nabywcy i sprzedającego. Jeśli szukasz wsparcia przy zakupie mieszkania, skorzystanie z usług specjalisty takiego jak agent nieruchomości w Katowicach stanowi pewne i skuteczne rozwiązanie.
Masz pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zadzwoń albo zostaw swój numer - oddzwonimy!
Marta Kulawik
Licencjonowany Pośrednik w Obrocie Nieruchomościami. Dostarcza swoim Klientom sprawdzone informacje pochodzące z wiarygodnych źródeł. Zawsze też reprezentuje tylko jedną stronę transakcji. Znajomość lokalnego rynku nieruchomości poparta doświadczeniem na rynkach światowych, pozwala jej na kompleksową obsługę każdego rodzaju transakcji z korzyścią dla Klienta.