Licytacje komornicze – dobry sposób na pozyskanie nieruchomości?
Jeśli kupujesz nieruchomość, to zwykle chcesz w niej zamieszkać, wynająć albo robisz to pod tzw. „flipa”, czyli coraz bardziej popularny sposób na zysk polegający na wyremontowaniu i sprzedaży po wyższej cenie.
Bez względu na twój cel, lokum możesz kupić w biurze nieruchomości w Katowicach, ale też nabyć w trakcie licytacji komorniczych. Największy zysk z takiego zakupu może mieć „fliper”. Teoretycznie jest to bardzo dobra inwestycja, ale czy aby na pewno? Teoria może się nie sprawdzać w życiu. Zapraszamy na praktykę.
Co to jest licytacja komornicza?
W przypadku braku spłaty zaciągniętych zobowiązań komornik rozpoczyna procedurę egzekucji długów. Ma ona na celu przejęcie nieruchomości i wystawienie jej do publicznej sprzedaży. Może on także przejąć środki ruchome. Licytowana może być część nieruchomości, z prawem własnościowym lub spółdzielczo-własnościowym.
Jak znaleźć informacje o nieruchomościach wystawionych do licytacji?
Najprościej interesujące nas licytowane nieruchomości znaleźć na stronie internetowej www.licytacje.komornik.pl, gdzie znajdują się obwieszczenia komornicze z całej Polski. Tradycyjną metodą znajdziemy informacje na tablicy ogłoszeń w sądzie lub urzędzie gminy. Zgodnie z obowiązkiem komornik ogłoszenie o licytacji obwieszcza co najmniej dwa tygodnie przed jej planowanym terminem.
Kto może uczestniczyć w licytacji?
Każda osoba, jak i podmiot prawny. Nie może uczestniczyć komornik, najbliższa rodzina dłużnika, urzędnicy oraz cudzoziemcy bez odpowiednich pozwoleń. Nie mogą licytować także osoby, które wygrały daną nieruchomość, ale nie wywiązały się z procedury wpłaty za nią należności.
W jaki sposób zapisać się na licytację?
Po pierwsze zgłaszamy się do konkretnej kancelarii komorniczej odpowiedzialnej za daną nieruchomość. Tam uzyskamy wgląd do dokumentacji i opinię rzeczoznawcy w postaci tzw. operatu majątkowego. Niestety nie zawsze jest możliwość obejrzenia samej nieruchomości. Jeśli jesteśmy zainteresowani uczestniczeniem w licytacji, należy uiścić rękojmię w postaci 10% wartości ceny wywoławczej.
Co jeśli licytacja nie kończy się wygraną?
W pierwszej turze komornik wystawia nieruchomość za kwotę nie niższą niż 75% wartości ceny rynkowej. W przypadku, gdy np. mieszkanie nie znajdzie swojego nowego właściciela, to druga licytacja rozpoczyna się od minimalnej kwoty ⅔ wartości nieruchomości.
Sam przebieg licytacji
Sędzia podaje minimalną wartość, o którą można przebijać daną kwotę. Licytacja zaczyna się od ceny wywoławczej. W przypadku przegrania rękojmia zostaje nam zwrócona. Jeżeli nieruchomość została wygrana, to kwota uiszczona na początku zostanie zatrzymana na poczet wartości wylicytowanego lokum.
Wszystko pięknie? Na koniec trochę dziegciu
Mowa była głównie o nieruchomości, a co z lokatorem dłużnikiem? Jeśli wygrywamy licytację, to musimy się liczyć z zamieszkałymi tam osobami. Proces eksmisji i zwracania się do urzędu o lokal zastępczy jest bardzo długi. Mogą się one wiązać także z dodatkowymi kosztami. Sama eksmisja obwarowana jest różnymi wyjątkami. Na przykład nie może przebiegać od 1 listopada do 31 marca lub w trakcie pandemii. Wyłączone z niej są kobiety w ciąży, renciści, emeryci uprawnieni do otrzymywania świadczeń z opieki społecznej oraz osoby niepełnosprawne.
Licytacje komornicze są dobrym pomysłem, jeśli mamy pewność, że kupujemy nieruchomość bez lokatorów. W innych wypadkach droga do osiągnięcia celu jest daleka i dodatkowo może być związana z kosztami sądowymi. Pojawia się także aspekt etyczny. Jeśli masz wątpliwości, to może lepszą opcją jest kupno mieszkania przez agencję nieruchomości w Katowicach.
Masz pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zadzwoń albo zostaw swój numer - oddzwonimy!
Marta Kulawik
Licencjonowany Pośrednik w Obrocie Nieruchomościami. Dostarcza swoim Klientom sprawdzone informacje pochodzące z wiarygodnych źródeł. Zawsze też reprezentuje tylko jedną stronę transakcji. Znajomość lokalnego rynku nieruchomości poparta doświadczeniem na rynkach światowych, pozwala jej na kompleksową obsługę każdego rodzaju transakcji z korzyścią dla Klienta.