Mieszkanie z rynku pierwotnego, czy wtórnego? Co lepiej wybrać?
Każdy, kto chce kupić mieszkanie, stoi przed wyborem między dwoma głównymi rynkami - pierwotnym i wtórnym. W obu wypadkach podjęcie decyzji o zakupie nieruchomości wiąże się ze sporą inwestycją finansową. Jakie są zalety i wady mieszkań z obu rynków? Na co zwrócić uwagę i co lepiej wybrać?
Mieszkanie z rynku pierwotnego - zalety i wady
Rynek pierwotny definiowany jest jako rynek zupełnie nowych mieszkań, a więc od dewelopera. Wybierając taką nieruchomość, można mieć pewność, że wcześniej nikt w niej nie mieszkał. Tym samym ogromną zaletą rynku pierwotnego jest możliwość urządzenia mieszkania zgodnie z własnymi potrzebami i stylem. Zwykle część zmian można już wprowadzić na etapie budowy, dzięki czemu to deweloper zajmie się wyburzeniem ścian działowych lub modyfikacją sieci elektrycznej i ilości gniazdek. Oczywiście takie rozwiązanie nie jest możliwe w każdym przypadku. Kolejną zaletą jest możliwość swobodnego wyboru między kilkoma opcjami, zarówno jeśli chodzi o metraż, jak i rozkład pomieszczeń. Mieszkanie z rynku pierwotnego jest więc w dużym stopniu zindywidualizowane, dopasowane do preferencji. Niestety z zakupem takiej nieruchomości wiążą się zwykle wyższe koszty niż w przypadku rynku wtórnego. Dochodzą także koszty związane z wykończeniem i urządzeniem nieruchomości. Problemem jest również czas oczekiwania, ponieważ niektórzy deweloperzy przekładają moment oddania mieszkania do użytkowania.
Mieszkanie z rynku wtórnego - zalety i wady
W przypadku rynku wtórnego, czyli mieszkań używanych, zwykle ceny są niższe o 5-10% niż w przypadku nowych nieruchomości. Z drugiej strony istnieje konieczność opłacenia podatku PPC (2%) i większej prowizji dla biura nieruchomości. Mieszkania z rynku wtórnego czasami wymagają dodatkowych inwestycji, na przykład remontu, jednak ich sporą zaletą jest możliwość wprowadzenia się praktycznie od razu po zakupie. Osiedla, na których znajdują się mieszkania używane, są już w pełni zagospodarowane, zwykle jest od nich bliżej do centrum lub przystanków komunikacji miejskiej. Niestety decydując się na mieszkanie z rynku wtórnego, trzeba pamiętać o konieczności dokładnego sprawdzenia poprzednich właścicieli, a przede wszystkim księgi wieczystej i obciążeń kredytowych. Zwykle używane mieszkania są również w gorszym stanie i standardzie niż te od deweloperów, jednak nie jest to regułą.
Biuro nieruchomości na pewno pomoże w każdym przypadku
Bez względu na to, czy zdecydujesz się na rynek pierwotny, czy wtórny, skontaktuj się z biurem nieruchomości. Specjaliści na pewno pomogą w wyborze odpowiedniej nieruchomości i zwrócą uwagę na twoje preferencje i potrzeby. Sprawdź biuro nieruchomości Katowice i dowiedz się więcej o specyfice rynku mieszkaniowego w tym mieście. Agencja nieruchomości Katowice to dobry wybór dla każdej osoby poszukującej nowego lub używanego mieszkania.
Masz pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zadzwoń albo zostaw swój numer - oddzwonimy!
Marta Kulawik
Licencjonowany Pośrednik w Obrocie Nieruchomościami. Dostarcza swoim Klientom sprawdzone informacje pochodzące z wiarygodnych źródeł. Zawsze też reprezentuje tylko jedną stronę transakcji. Znajomość lokalnego rynku nieruchomości poparta doświadczeniem na rynkach światowych, pozwala jej na kompleksową obsługę każdego rodzaju transakcji z korzyścią dla Klienta.