Mieszkanie z rynku pierwotnego - opłaty dodatkowe
Zakup nowego mieszkania z rynku pierwotnego jest marzeniem wielu osób. Najczęściej nabywamy takie nieruchomości w kredycie. Przy planowaniu budżetu potrzebnego do realizacji transakcji, trzeba jeszcze pamiętać o dodatkowych kosztach. Jakie to opłaty?
Koszty okołokredytowe - o czym pamiętać?
Nie każdy może sobie pozwolić na zakup mieszkania za gotówkę. Większość nabywców bierze w tym celu kredyt hipoteczny. Przed decyzją o kredytowaniu, warto dobrze przyjrzeć się rozmaitym kosztom, które pojawiają się przy tej formie płatności.
Każdy kredyt hipoteczny wymaga wkładu własnego. Jego wysokość procentowa może różnić się w zależności od banku, który udziela nam finansowania. Niekiedy, przy niedużej wpłacie, niezbędne jest wykupienie ubezpieczenia. Jest to tak zwane ubezpieczenie niskiego wkładu własnego. Jednak w takiej sytuacji od razu wzrastają koszty okołokredytowe. Dlatego, jeżeli dysponujemy niewielkimi funduszami na wkład, musimy wziąć pod uwagę dodatkowe wydatki przy planowaniu budżetu przeznaczonego na mieszkanie.
Za udzielenie kredytu musimy również zapłacić w banku stosowną prowizję. Poza tym, konieczna też będzie opłata związana z samą wyceną nieruchomości przez bank.
Biorąc kredyt hipoteczny tych dodatkowych kosztów jest całkiem sporo. Każdy, kto chce wcześniej dokładnie przygotować się pod tym kątem, może skorzystać z porad profesjonalistów - pośrednicy nieruchomości w Katowicach, czy innych miastach, są w stanie przygotować listę opłat, które wiążą się z kredytem mieszkaniowym.
VAT zamiast PCC
Kiedy kupujemy mieszkanie z rynku wtórnego, należy zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych - PCC. Natomiast w przypadku nowego lokalu, konieczne jest zapłacenie VAT. Dla mieszkań o powierzchni do 150 m2 jest to 8%. W przypadku większych metraży jest to 23%. Najczęściej podatek ten jest już wliczony w cenę podawaną przez dewelopera, ponieważ zazwyczaj w ofertach widnieją kwoty brutto. Jeśli zakup jest dokonywany na firmę, podatek ten można później odliczyć na określonych warunkach.
Jakie koszty notarialne?
Mieszkanie z rynku pierwotnego to także koszty notarialne. Jeżeli kupujemy lokal poprzez biuro nieruchomości, wszystkie te formalności pomogą załatwić specjaliści. U notariusza podpisywana jest najpierw umowa deweloperska. Aby była ważna, spisana zostaje w formie aktu notarialnego, co oczywiście wiąże się ze stosowną opłatą. Druga wizyta u notariusza to ta, na której podpisywana jest umowa przeniesienia własności. W przypadku obu tych dokumentów, koszty dzielone są na obie strony umowy.
Wszystkie takie wydatki dodatkowe zwiększają łączną kwotę potrzebną na zakup nowego mieszkania. Należy je mieć na uwadze już na etapie pierwszych planów nabycia nieruchomości. Bardzo ważne jest bowiem to, aby dobrze zaplanować budżet przeznaczony na tę inwestycję.
Masz pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zadzwoń albo zostaw swój numer - oddzwonimy!
Marta Kulawik
Licencjonowany Pośrednik w Obrocie Nieruchomościami. Dostarcza swoim Klientom sprawdzone informacje pochodzące z wiarygodnych źródeł. Zawsze też reprezentuje tylko jedną stronę transakcji. Znajomość lokalnego rynku nieruchomości poparta doświadczeniem na rynkach światowych, pozwala jej na kompleksową obsługę każdego rodzaju transakcji z korzyścią dla Klienta.