
Mieszkanie z rynku wtórnego - o czym pamiętać przy zakupie?
Szukając mieszkania, wiele osób decyduje się na zakup tego z rynku wtórnego. Nierzadko trafić można tutaj na świetne okazje cenowe. O czym należy pamiętać decydując się na lokal używany?
Sprawdź stan techniczny
W poszukiwaniu swojego przyszłego lokum, mamy do wyboru te z rynku pierwotnego i wtórnego. Niewątpliwą zaletą większości używanych jest to, że mniej czasu poświęcić trzeba na jego wykończenie. Często nabyć można lokal, który jest w pełni gotowy do zamieszkania. Czasami potrzebne są niewielkie poprawki. Oczywiście zdarzają się też takie mieszkania, które kupujemy po okazyjnej cenie, ponieważ niezbędny jest remont generalny. To, którą opcję wybierzemy, zależy już od indywidualnych preferencji.
Jednak, jeżeli mieszkanie jest już kompletnie urządzone i praktycznie gotowe do zamieszkania, to i tak należy dokładnie sprawdzić jego stan techniczny. Warto porozmawiać z właścicielem, dowiedzieć się jakie wykończenie zastosowano w poszczególnych elementach - na przykład jak wykonane zostały podłogi, albo jaki jest stan instalacji elektrycznej i stolarki okiennej. Wszystko to zaoszczędzi nam ewentualnych problemów na przyszłość.
Dobrym rozwiązaniem jest zakup mieszkania poprzez agencję, ponieważ wtedy, wszystkie te kwestie załatwi dla nas agent nieruchomości. Profesjonalista wie o co pytać i na co zwrócić szczególną uwagę podczas sprawdzenia stanu technicznego lokalu.
Zweryfikuj historię mieszkania
Kolejną, bardzo ważną sprawą podczas zakupu używanego mieszkania, jest sprawdzenie jego własności oraz historii. Dobrze wiedzieć kto wcześniej w nim mieszkał, jakie są powody sprzedaży, kto jest w mieszkaniu zameldowany. Trzeba sprawdzić do kogo mieszkanie należy prawnie, a przede wszystkim - konieczne jest zweryfikowanie, czy sprzedający jest właścicielem mieszkania. Należy również przyjrzeć się temu, czy przypadkiem mieszkanie nie jest w żaden sposób obciążone prawami innych osób. Zebranie wszystkich tych informacji jest niezbędne, aby cieszyć się później zakupem.
W sprawdzeniu wszystkich tych informacji z powodzeniem pomoże każdy pośrednik nieruchomości w Katowicach i w innych miastach. Warto powierzyć te sprawy osobie, która wie w jaki sposób sprawnie i rzetelnie zweryfikować historię mieszkania.
Pamiętaj o dodatkowych opłatach
Zakup mieszkania na rynku wtórnym wiąże się z dodatkowymi opłatami, które nie występują w przypadku transakcji na rynku pierwotnym. Chodzi tutaj przede wszystkim o podatek PCC, czyli od czynności cywilnoprawnych. Jest to podatek od transakcji, który dokonuje się w formie aktu notarialnego, oczywiście u notariusza. W przypadku zakupu mieszkania, jest to określony procent od jego wartości.
Zatem, kupując lokal na rynku wtórnym i planując na to budżet, należy wziąć pod uwagę wiele dodatkowych kosztów. Podatek będzie jednym z tych znaczących - im wyższa wartość mieszkania, tym większa będzie kwota do zapłacenia.
Masz pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zadzwoń albo zostaw swój numer - oddzwonimy!
Marta Kulawik

Licencjonowany Pośrednik w Obrocie Nieruchomościami. Dostarcza swoim Klientom sprawdzone informacje pochodzące z wiarygodnych źródeł. Zawsze też reprezentuje tylko jedną stronę transakcji. Znajomość lokalnego rynku nieruchomości poparta doświadczeniem na rynkach światowych, pozwala jej na kompleksową obsługę każdego rodzaju transakcji z korzyścią dla Klienta.