Najem instytucjonalny – na czym polega?
Doskonale znamy tradycyjne i okazjonalne umowy najmu. Warto jednak zaznaczyć, że to nie wszystkie opcje, jakie ma właściciel nieruchomości. Dziś chcemy opisać najem instytucjonalny, jak się okazuje, jedną z najciekawszych możliwości.
Czym jest najem instytucjonalny?
Najem instytucjonalny to prawo, które przysługuje wszystkim właścicielom nieruchomości na wynajem, takich jak mieszkania. Jest jednak jeden warunek, osoby te muszą prowadzić działalność gospodarczą w zakresie wynajmowania lokali mieszkalnych. Tutaj należy zauważyć, że najem instytucjonalny dotyczy tylko i wyłącznie lokali mieszkalnych, a więc przy wynajmowaniu usługowych, handlowych czy innego typu, przedsiębiorca nie może skorzystać z tego rodzaju najmu. Stworzono go po to, aby również właściciele mieszkań pod wynajem mogli liczyć na konkretne wsparcie, czego nie można powiedzieć w przypadku umów tradycyjnych, a nawet okazjonalnych. Mowa tutaj o wynajmujących prowadzących działalność gospodarczą. Właściciel za sprawą najmu instytucjonalnego ma prawo do szybszego doprowadzenia do eksmisji najemcy problematycznego.
Jak długo trwa umowa najmu instytucjonalnego i jak ją zawrzeć?
Umowa najmu instytucjonalnego lokalu mieszkalnego musi być zawarta na czas oznaczony. Nie ma tutaj górnej granicy tego okresu, tak jak jest w przypadku najmu okazjonalnego. Oznacza to, że umowa najmu instytucjonalnego może być zawarta na czas oznaczony dłuższy od 10 lat, dochodzący nawet do 30 lat. To jednak nie wszystko, co warto wiedzieć o umowie najmu instytucjonalnego, przejdźmy do jej zawierania. Cały proces wymaga dołączenia oświadczenia najemcy o dobrowolnym poddaniu się egzekucji, najlepiej w formie aktu notarialnego. W dokumencie tym powinna znaleźć się informacja o tym, że najemca zgadza się opuścić lokal po dwóch tygodniach lub dłużej. Sama umowa najmu instytucjonalnego nie musi być zawarta w formie aktu notarialnego. Jest także bardzo prosta, a przy tym nie wymaga wskazywania lokalu alternatywnego czy zgód właściciela na zamieszkanie.
Wypowiedzenie umowy najmu instytucjonalnego
Oczywiście umowa najmu instytucjonalnego może zostać zerwana, najczęściej zdarza się to w przypadku problematycznych najemców. Najczęściej umowa wypowiadana jest po pisemnych upomnieniach o sprzecznym z umową korzystaniu z lokalu. Co więcej, gdy najemca zalega z zapłatą czynszu lub innych opłat związanych z użytkowaniem lokalu. Oczywiście sam najemca również ma prawo wypowiedzieć umowę, jeżeli nieruchomość ma wady, które uniemożliwiają na jej korzystanie zgodnie z przeznaczeniem. Ponadto, gdy w lokalu pojawią się wady zagrażające życiu lub zdrowiu, niezależnie od tego, kiedy powstały. Wtedy też przysługuje najemcy prawo do natychmiastowego wypowiedzenia umowy.
Masz pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zadzwoń albo zostaw swój numer - oddzwonimy!
Marta Kulawik
Licencjonowany Pośrednik w Obrocie Nieruchomościami. Dostarcza swoim Klientom sprawdzone informacje pochodzące z wiarygodnych źródeł. Zawsze też reprezentuje tylko jedną stronę transakcji. Znajomość lokalnego rynku nieruchomości poparta doświadczeniem na rynkach światowych, pozwala jej na kompleksową obsługę każdego rodzaju transakcji z korzyścią dla Klienta.