Najem krótko- i długoterminowy – charakterystyka
Wiele osób kupuje mieszkanie, by móc przeznaczyć je na wynajem. Istnieją jego dwie podstawowe formy: wynajem krótko- i długoterminowy. Różnią się one do siebie i posiadają odmienne zalety oraz wady. Choć najem długoterminowy jest zdecydowanie bardziej popularny, coraz więcej osób, decyduje się również na wynajmowanie mieszkania przez krótszy okres czasu. Kiedy się to sprawdza? O tym w artykule.
Najem krótkoterminowy – charakterystyka
Najem krótkoterminowy, jak sama nazwa wskazuje polega na udostępnianiu mieszkania na krótki okres czasu. Zazwyczaj trwa on od kilku dni do kilku tygodni. Ten rodzaj najmu sprawdzi się przede wszystkim w miejscowościach turystycznych, w których turyści szukają tańszej alternatywy noclegowej dla hoteli. Wynajęcie mieszkania jest wówczas atrakcyjną opcją zarówno pod kątem finansowym, jak i wygody. Wynajem mieszkania zapewnia komfort i prywatność, której nie uświadczymy w hotelu.
Dla właściciela wynajem mieszkania na krótki czas wiąże się z dużym dochodem, jednak może być on niestabilny. Będzie bowiem uzależniony od sezonu. Kiedy ilość turystów w mieście się zmniejszy, istnieje zagrożenie, że nieruchomość będzie stała pusta. Ponadto tego rodzaju wynajem wymaga większego zaangażowania. Najemcy zmieniają się często, trzeba też sprzątać za nich po każdej wyprowadzce. Równie ważne jest zapewnienie atrakcyjnego standardu nieruchomości. Coraz więcej osób bowiem wymaga od chwilowego miejsca noclegowego czegoś więcej niż tylko dachu nad głową na czas urlopu.
Najem długoterminowy – charakterystyka
Z kolei najem długoterminowy polega na powierzeniu nieruchomości najemcy na dłuższy okres czasu. Zazwyczaj jest to minimum rok. Najemcami długoterminowymi są często studenci, którzy przyjechali do dużego miasta na studia lub osoby, które rozpoczynają swoją karierę zawodową i nie stać ich jeszcze na zakup mieszkania.
Wynajem mieszkania na dłuższy okres czasu wiąże się z podpisaniem umowy. To gwarantuje większą stabilność zarówno właścicielowi, jak i najemcy. Ten rodzaj wynajmu jest też mniej angażujący. Jeśli będziemy mieli szczęście, najemca zdecyduje się zostać w naszym mieszkaniu na dłużej, a my będziemy mogli liczyć na stały i stabilny dochód bez konieczności nieustannego poszukiwania kolejnych lokatorów.
Najem długo- czy krótkoterminowy – co wybrać?
Jeśli chcemy przeznaczyć zakupioną nieruchomość pod wynajem, powinniśmy na samym początku ocenić, jaka jego forma będzie dla nas bardziej korzystna. Najem krótkoterminowy polecany jest przede wszystkim w miejscowościach turystycznych oraz dla mieszkań atrakcyjnie zlokalizowanych. W dużych miastach powinno być to ścisłe centrum, a w górach jak najbliżej najważniejszych szlaków czy stoków narciarskich. Warto też zastanowić się, czy będziemy mieli czas i energię na zajmowanie się nieruchomością przeznaczoną do tego typu wynajmu. Jeśli nie, dobrze jest powierzyć opiekę nad nią firmom, które zajmują się obsługą tego rodzaju lokali.
Z kolei najem długoterminowy to rozwiązanie dla osób, które cenią sobie stabilny i regularny dochód bez konieczności szukania nieustannie nowych lokatorów. Tego typu nieruchomość powinna być zlokalizowana blisko uczelni lub w spokojnych dzielnicach miasta z niezbędną infrastrukturą wokół. Mieszkania na długoterminowy wynajem nie muszą też charakteryzować się najwyższym standardem, jednak powinny być wyposażone we wszystkie niezbędne do codziennego funkcjonowania akcesoria.
Masz pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zadzwoń albo zostaw swój numer - oddzwonimy!
Marta Kulawik
Licencjonowany Pośrednik w Obrocie Nieruchomościami. Dostarcza swoim Klientom sprawdzone informacje pochodzące z wiarygodnych źródeł. Zawsze też reprezentuje tylko jedną stronę transakcji. Znajomość lokalnego rynku nieruchomości poparta doświadczeniem na rynkach światowych, pozwala jej na kompleksową obsługę każdego rodzaju transakcji z korzyścią dla Klienta.