Najem lokalu – zwykły czy okazjonalny?
Umowa najmu występuje pod różnymi postaciami. Najpopularniejszą formą jest najem zwykły oraz okazjonalny. Te dwie umowy mają kilka różnic, o których warto wspomnieć. Co więcej, jedna i druga nie może być stosowana w każdym przypadku.
Czym jest umowa najmu okazjonalnego?
Umowa najmu okazjonalnego zawierana jest na podstawie ustawy z dnia 21 czerwca 2001 roku o ochronie praw lokatorów. Najczęściej stosowana jest wtedy, gdy właściciel, osoba fizyczna, nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie wynajmowania lokali. Taka umowa może zostać zawarta na czas nie dłuższy niż 10 lat. Co ciekawe, przyjmuje się, że umowa najmu okazjonalnego ma większą moc prawną od tradycyjnej. Wpływa na to głównie większa ochrona samego właściciela przed ewentualnymi, nieuczciwymi zachowaniami najemców. To nie wszystko, umowa najmu okazjonalnego jest skutecznym narzędziem pozwalającym na nakaz wyprowadzenia się takich najemców z lokalu. Nic więc dziwnego, że coraz więcej właścicieli decyduje się na jej zawarcie.
Najem tradycyjny – poznaj jego definicję
Najem tradycyjny regulowany jest przepisami Kodeksu cywilnego. W tym przypadku wynajmujący zobowiązany jest oddać najemcy mieszkanie czy też lokal do użytkowania na czas określony w umowie. Warto dodać, że czas ten nie musi być określony, co z pewnością zainteresuje samych najemców, jak i właścicieli. Oczywiście w umowie nie może zabraknąć informacji na temat kosztów, a więc czynszu. Ten może być pieniężny, ale również oznaczony jako świadczenia innego rodzaju. Należy zaznaczyć, że umowa najmu może być zawarta również w formie ustnej lub w sposób dorozumiany. Jedynie w przypadku najmu nieruchomości na dłużej niż rok, konieczne jest sporządzenie umowy na piśmie. Gdy takowej brak, umowę najmu tradycyjnego uważa się za zawartą na czas nieokreślony. Z takiej formy “współpracy” korzystają najczęściej inwestorzy mający swoją działalność gospodarczą, wynajmujący więcej niż jedną nieruchomość swoim najemcom.
Różnice pomiędzy najmem okazjonalnym a tradycyjnym
Główną różnicą pomiędzy wspominanymi umowami jest fakt, że wersja tradycyjna może określać nieruchomość, ale również inne rzeczy ruchome. Z kolei najem okazjonalny dotyczy tylko i wyłącznie nieruchomości mieszkalnych i usługowych. Najem okazjonalny nie może być zawarty na czas nieokreślony, na umowie zawsze musi pojawić się konkretna data, co także odróżnia go od tradycyjnego. Umowa okazjonalna daje większą ochronę właścicielowi, który może szybciej i skuteczniej wnioskować o opuszczenie nieruchomości, w tym przypadku droga sądowa jest bardzo krótka i przychylna właścicielom. Najem tradycyjny umożliwia wystąpienie do sądu z podobnym żądaniem, jednak oczekiwanie na werdykt jest kilkukrotnie dłuższe. Na koniec należy dodać, że wypowiedzenie najmu okazjonalnego jest trudniejsze od najmu tradycyjnego, w tym drugim przypadku łatwiejsze jest również podwyższenie czynszu.
Masz pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zadzwoń albo zostaw swój numer - oddzwonimy!
Marta Kulawik
Licencjonowany Pośrednik w Obrocie Nieruchomościami. Dostarcza swoim Klientom sprawdzone informacje pochodzące z wiarygodnych źródeł. Zawsze też reprezentuje tylko jedną stronę transakcji. Znajomość lokalnego rynku nieruchomości poparta doświadczeniem na rynkach światowych, pozwala jej na kompleksową obsługę każdego rodzaju transakcji z korzyścią dla Klienta.