Najem okazjonalny - co to takiego?
Wynajem mieszkania wymaga zawsze podpisania odpowiedniej umowy, która chronić będzie interesy właściciela, ale również najemcy. Dopełnienie formalności jest niezbędne, ponieważ sprawę zgłosić trzeba też do stosownego urzędu. Stosuje się tutaj dwa rodzaje umów: umowa najmu oraz umowa najmu okazjonalnego. Formy te różnią się od siebie kilkoma istotnymi aspektami. Czym jest najem okazjonalny?
Wynajmujący może zawrzeć z najemcą umowę najmu okazjonalnego. Nie jest to ten sam dokument co "zwykła" umowa najmu. Przeznaczona jest dla osób fizycznych i przede wszystkim zdecydowanie mocniej chroni prawa wynajmującego.
Dotyczy to przede wszystkim możliwości eksmisji najemcy w momencie, kiedy ten nie spełnia warunków zawartych na piśmie. Daje też możliwość natychmiastowej eksmisji kiedy kończy się czas umowy. Na czym dokładnie polega więc najem okazjonalny?Wady i zalety umowy najmu okazjonalnego
Jak każdy rodzaj umowy, taki i ta ma swoje plusy oraz minusy. W ostatnich latach wiele słyszy się o tym, że lokator nie spełniając warunków korzystania z lokalu, nie może być eksmitowany. Tutaj właśnie przydatny staje się najem okazjonalny. Umowa najmu okazjonalnego pozwala eksmitować najemcę w momencie, jeżeli ten nie spełnia jej zapisów. Chodzi tutaj chociażby o brak płatności za mieszkanie, albo jego dewastację. Stąd wielu właścicieli coraz częściej decyduje się właśnie na taką formę wynajmu. Warto też tutaj dodać, że zwykła umowa chroni lokatorów przed eksmisją na przykład w okresie zimowym. Najem okazjonalny nie przewiduje jednak takiej możliwości, stąd jeżeli lokator nie płaci czynszu, może zostać zmuszony opuścić lokal nawet w zimie. Eksmitować można również kobietę w ciąży lub osobę chorą. W przygotowaniu formalności najmu okazjonalnego może zawsze pomóc agent nieruchomości, który obsługuje dane mieszkania. Wymagają one bowiem zastosowania kilku ważnych elementów.
Czy wynajem okazjonalny ma minusy? Zdecydowanie tak. Wiele osób szuka mieszkania na dłużej. Niejednokrotnie chcą mieć pewność, że nie zostaną z dnia na dzień bez lokum. Stąd lokatorzy preferować będą raczej ten tradycyjny wynajem, aniżeli okazjonalny. Minusem najmu okazjonalnego z całą pewnością jest to, że trudniej znaleźć chętnych do zamieszkania, którzy zdecydują się na taką formę. Dlatego tutaj poszukiwanie najemcy może potrwać znacznie dłużej.
Co musi zawierać umowa najmu okazjonalnego?
Umowę najmu okazjonalnego należy zawrzeć na piśmie. Spisuje się ją na czas określony, nie dłuższy niż 10 lat. Poza niezbędnymi danymi osobowymi do dokumentu trzeba dołączyć kilka ważnych elementów:
- należy wskazać, gdzie lokator może zamieszkać w razie eksmisji z wynajmowanego lokalu,
- niezbędne będzie oświadczenie najemcy, w którym zobowiązuje się do dobrowolnego poddania się egzekucji we wskazanym terminie,
- właściciel musi dołączyć oświadczenie, w którym wyraża zgodę na to, aby lokator mieszkał we wskazanym mieszkaniu po podpisaniu umowy.
Tak przygotowana umowa z niezbędnymi oświadczeniami będzie ważna po podpisaniu przez obie strony.
Masz pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zadzwoń albo zostaw swój numer - oddzwonimy!
Marta Kulawik
Licencjonowany Pośrednik w Obrocie Nieruchomościami. Dostarcza swoim Klientom sprawdzone informacje pochodzące z wiarygodnych źródeł. Zawsze też reprezentuje tylko jedną stronę transakcji. Znajomość lokalnego rynku nieruchomości poparta doświadczeniem na rynkach światowych, pozwala jej na kompleksową obsługę każdego rodzaju transakcji z korzyścią dla Klienta.