Obowiązki wynajmującego – o czym musisz wiedzieć? Sprawdź!
Wynajem nieruchomości to popularna forma inwestowania i sposób na pozyskanie dodatkowego dochodu. Należy jednak pamiętać, że wiąże się to nie tylko z prawami, ale również z obowiązkami, których należy przestrzegać. Z tego artykułu dowiesz się, jaki rodzaj odpowiedzialności spoczywa na barkach osoby, która udostępnia lokal mieszkalny.
Jakie podstawowe obowiązki spoczywają po stronie wynajmującego?
W celu zapewnienia sprawnej i zgodnej z prawem transakcji, wynajmujący musi spełnić określone obowiązki. Te są bowiem istotne dla zachowania klarowności, uczciwości i dobrej współpracy między stronami umowy. Poniżej przedstawiamy podstawowe obowiązki, które spoczywają na wynajmującym.
- Wynajmujący musi przekazać najemcy lokal w stanie wolnym od wad i usterek, które uniemożliwiają lub utrudniają korzystanie z niego zgodnie z przeznaczeniem.
- W trakcie trwania umowy najmu to wynajmujący jest odpowiedzialny za utrzymanie lokalu w należytym stanie technicznym i sanitarnym. Obejmuje to m.in. usuwanie usterek i awarii, naprawy instalacji, a także zapewnienie dostępu do mediów, takich jak woda, prąd i ogrzewanie.
- Wynajmujący nie ma prawa do samowolnego wchodzenia do lokalu bez zgody najemcy. Może to zrobić jedynie w uzasadnionych przypadkach, takich jak konieczność przeprowadzenia naprawy.
- W zależności od zapisów umowy najmu, to do wynajmującego może należeć obowiązek przeprowadzania remontów kapitalnych.
Dodatkowe obowiązki wynajmującego
Wynajmujący nieruchomość musi sporządzić pisemną umowę najmu, która jasno określa jej warunki, takie jak wysokość czynszu, terminy płatności, prawa i obowiązki stron oraz inne istotne kwestie. Dokument ten stanowi podstawę dla obu stron w przypadku ewentualnych sporów lub niejasności. Wynajmujący jest także zobowiązany do odprowadzania podatku od dochodów z najmu. Ponadto jako osoba udostępniająca lokal może ponosić odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez najemcę w lokalu, jeśli nie dopełnił swoich obowiązków, np. nie dokonał niezbędnych napraw. Przed rozpoczęciem najmu należy spisać stan liczników wody, prądu i gazu. Pomoże to uniknąć nieporozumień w przyszłości w kwestii rozliczeń za media. Spisany stan liczników warto udokumentować w protokole zdawczo-odbiorczym, który podpiszą obie strony umowy.
Podsumowanie
Wynajem nieruchomości wiąże się z szeregiem obowiązków po stronie wynajmującego. Ich znajomość jest niezwykle ważna, aby uniknąć konfliktów z najemcą i problemów prawnych. Masz mieszkanie, które chcesz wynająć? Potrzebujesz wsparcia specjalisty podczas procedury poszukiwania lokatora? Jako doświadczony agent nieruchomości w Katowicach służę pomocą na każdym etapie procesu wynajmu. Skontaktuj się ze mną już dziś, aby dowiedzieć się więcej o moich usługach!
Masz pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zadzwoń albo zostaw swój numer - oddzwonimy!
Marta Kulawik
Licencjonowany Pośrednik w Obrocie Nieruchomościami. Dostarcza swoim Klientom sprawdzone informacje pochodzące z wiarygodnych źródeł. Zawsze też reprezentuje tylko jedną stronę transakcji. Znajomość lokalnego rynku nieruchomości poparta doświadczeniem na rynkach światowych, pozwala jej na kompleksową obsługę każdego rodzaju transakcji z korzyścią dla Klienta.