Pełnomocnik na rynku mieszkaniowym - jak go ustanowić i czym się zajmie?
Nie wszyscy mamy czas, możliwość, a nawet i chęci, aby zajmować się urzędowymi formalnościami — to zrozumiałem. Stąd właśnie wzięła się instytucja pełnomocnika — osoby, która może nas reprezentować nie tylko w urzędzie, ale także… przy podpisaniu umowy sprzedaży mieszkania lub najmu nieruchomości. O czym powinniśmy pamiętać, ustanawiając pełnomocnictwo?
Kim jest pełnomocnik i kto może nim zostać?
Mówiąc jak najprościej, pełnomocnikiem jest osoba, której powierzymy wykonywanie czynności prawnych — takich jak załatwianie spraw urzędowych, zarządzanie umową najmu czy nawet podpisanie umowy kupna-sprzedaży nieruchomości — w naszym imieniu. Pełnomocnik będzie nas reprezentował na podstawie naszego oświadczenia woli, złożonego oczywiście na piśmie.
Komu możemy powierzyć pełnomocnictwo? W teorii — każdemu, kto posiada zdolność do czynności prawnych. W praktyce jednak najważniejsze jest, aby wybrać osobę, do której żywimy stuprocentowe zaufanie. Z reguły pełnomocnikami zostają po prostu najbliżsi członkowie rodziny; przy załatwianiu urzędowych formalności często jest to bardzo wygodne! Pełnomocnictwo możemy również bezpiecznie powierzyć naszemu adwokatowi lub radcy prawnemu — zwłaszcza gdy potrzebujemy pomocy w kwestii podpisywanych przez nas umów i aktów.
Czym może zająć się pełnomocnik?
O tym, jakie czynności będzie mógł wykonać w naszym imieniu pełnomocnik zadecydujemy my sami. W oświadczeniu woli możemy dowolnie określić, jak będzie wyglądał zakres jego pełnomocnictwa. Wyróżnia się trzy jego warianty:
- pełnomocnictwo ogólne — obejmujące tak zwane „czynności zwykłego zarządu”, czyli na przykład reprezentowanie nas przed urzędami i osobami fizycznymi;
- pełnomocnictwo rodzajowe — dotyczy czynności wykonywanych powtarzalnie — na przykład zawierania umów najmu krótkoterminowego nieruchomości, pobierania lub opłacania czynszu;
- pełnomocnictwo szczególne — dotyczy jedynie ściśle określonej sprawy — na przykład zawarcia umowy kupna-sprzedaży nieruchomości.
Co niezwykle istotne, aby pełnomocnik mógł zgodnie z prawem nas reprezentować, to jego pełnomocnictwo musi być ustalone w takiej samej formie prawnej jak czynność, której pełnomocnictwo dotyczy. A zatem — skoro umowa kupna-sprzedaży nieruchomości musi zostać zawarta w formie aktu notarialnego, to również i przy nadawaniu pełnomocnictwa w sprawie jej podpisania konieczna będzie obecność notariusza.
Co innego w przypadku czynności związanych z najmem nieruchomości. Chcąc zdjąć z siebie obowiązki podpisywania umów (umowy najmu nie wymagają formy notarialnej!), zarządzania nieruchomością czy pobierania czynszu od najemców, możemy ustalić po prostu zwykłe pełnomocnictwo rodzajowe.
Jak ustanowić pełnomocnika?
Oczywiście, aby nadać komuś pełnomocnictwo niezbędne będzie nam stosowne pismo. To, jakie elementy powinien zawierać dokument pełnomocnictwa reguluje kodeks cywilny. I, jak czytamy, nie może w nim zabraknąć informacji o:
- rodzaju pełnomocnictwa;
- zakresie czynności objętych pełnomocnictwem;
- stronach pełnomocnictwa — danych identyfikujących mocodawcę i pełnomocnika;
- miejscu sporządzenia pełnomocnictwa.
Masz pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zadzwoń albo zostaw swój numer - oddzwonimy!
Marta Kulawik
Licencjonowany Pośrednik w Obrocie Nieruchomościami. Dostarcza swoim Klientom sprawdzone informacje pochodzące z wiarygodnych źródeł. Zawsze też reprezentuje tylko jedną stronę transakcji. Znajomość lokalnego rynku nieruchomości poparta doświadczeniem na rynkach światowych, pozwala jej na kompleksową obsługę każdego rodzaju transakcji z korzyścią dla Klienta.