Poddasze użytkowe czy nieużytkowe?
Poddasze użytkowe stosowane jest w wielu obiektach, nic bowiem dziwnego, stanowi doskonałą przestrzeń magazynową. Co więcej, nic nie stoi na przeszkodzie, aby było to również miejsce do pracy i życia. Jednak czy warto zdecydować się na poddasze użytkowe? Może lepszym wyborem jest wersja nieużytkowa?
Poddasze nieużytkowe i użytkowe
Przestrzeń między dachem a jego najwyższym stropem, a więc poddasze. Dla wielu część, której nie warto wykorzystywać ze względu na dodatkowe koszty. Z kolei inni z chęcią decydują się na zagospodarowanie tej przestrzeni nie tylko pod magazynowanie mebli czy też innych rzeczy, ale również jako część mieszkalna. Poddasze nieużytkowe to przede wszystkim powierzchnia, na której nie mieszkają ludzie. Jeżeli więc wiemy, że nie będziemy z niego korzystać, nie należy długo zastanawiać się nad jego planowaniem. Oczywiście w projekcie koniecznie trzeba uwzględnić tę część, szczególnie że poddasze nieużytkowe nie oznacza wcale, że nie mogą tam pojawić się drobne rzeczy czy meble. Poddasze użytkowe z kolei przygotowane jest dla ludzi, niezbędne jest jednak zagospodarowanie powierzchni, jak również stworzenie optymalnego stropu, najczęściej betonowego. Co więcej, sama konstrukcja więźby dachowej, wentylacji musi być nieco inna. Poddasze użytkowe wymaga ponadto ocieplenia, wykończenia oraz oświetlenia. Koszty oczywiście będą większe, ale za to zwiększy się często znacząco powierzchnia użytkowa.
Funkcje poddasza nieużytkowego i użytkowego
Różnica pomiędzy poddaszem nieużytkowym a użytkowym wynika przede wszystkim z ich funkcji. Użytkowe zostanie wykorzystane jako przestrzeń mieszkaniowa oraz pomocnicza, bo z pewnością pojawia się tam garderoby, a nawet łazienka czy kuchnia w przypadku domów wielorodzinnych. Co ciekawe, na takim poddaszu może pojawić się miejsce na lokal użytkowy do wynajęcia. Oczywiście wygeneruje to większe koszty podczas budowy, które jednak z czasem zwrócą się z tytułu najmu. Funkcja poddasza nieużytkowego jest głównie związana z magazynem, to tam najczęściej wkładamy dosyć lekkie rzeczy, takie jak ozdoby świąteczne, stare meble czy też narzędzia, jeśli nie ma wyodrębnionego innego miejsca do ich składowania.
Wymagania techniczne – o tym nie można zapomnieć
Poddasze użytkowe musi spełniać wiele wymagań prawnych, ma to związek z wygodą, ale również bezpieczeństwem wszystkich mieszkańców. Niezbędny jest silny i solidny strop, poddasze musi unieść ciężar, między innymi ścianek działowych i ocieplenia, nie mówiąc już o wyposażeniu. Poddasze użytkowe musi być oddzielone od palnej części dachu, wysokość stropu w przypadku stałego pobytu osób powinna mieć około 2,2 metra. Wnętrza trzeba ocieplić i stworzyć wentylację, ogrzewanie oraz doprowadzić instalację elektryczną. Nie można zapomnieć o oknach w ścianach szczytowych.
Masz pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zadzwoń albo zostaw swój numer - oddzwonimy!
Marta Kulawik
Licencjonowany Pośrednik w Obrocie Nieruchomościami. Dostarcza swoim Klientom sprawdzone informacje pochodzące z wiarygodnych źródeł. Zawsze też reprezentuje tylko jedną stronę transakcji. Znajomość lokalnego rynku nieruchomości poparta doświadczeniem na rynkach światowych, pozwala jej na kompleksową obsługę każdego rodzaju transakcji z korzyścią dla Klienta.