Podpisujemy akt notarialny - co warto wiedzieć?
Proces kupowania nowych czterech kątów powinniśmy zakończyć wizytą u notariusza i podpisaniem aktu notarialnego. W ten sposób prawnie umocnimy zawartą z właścicielem umowę i staniemy się pełnoprawnymi właścicielami nabytej nieruchomości. Co musi się znaleźć w akcie notarialnym, a o co warto spytać notariusza?
Czym dokładnie jest akt notarialny i co powinien zawierać?
Podpisując akt notarialny, finalizujący naszą transakcję, musimy sobie zdawać sprawę z tego, że jest to dokument urzędowy. Ostatecznie potwierdza on przeniesienie własności nieruchomości w świetle prawa, nakładając na nowego właściciela zarówno prawa, jak i obowiązki związane z posiadaniem nieruchomości. Akt notarialny zatwierdza również wszystkie dokumenty i zaświadczenia, przedstawione przez kupującego i sprzedającego mieszkanie, świadcząc o ich prawdziwości.
Za prawidłowe sporządzenie dokumentu odpowiedzialny jest uprawniony do tego notariusz; na podstawie aktu notarialnego wnioskuje także zmiany w księdze wieczystej, która będzie od tego momentu świadczyć, że jesteśmy prawowitymi właścicielami zakupionej nieruchomości. Akt notarialny jest, jak widać, niezwykle istotny w świetle prawa. Właśnie dlatego każdy pośrednik nieruchomości w Katowicach zaleci, by na jego sporządzenie się zdecydować. Zapewni to nam pełen komfort co do prawa własności.
By jednak dokument notarialny miał swoją moc, musi być on prawidłowo sporządzony. Jakie istotne informacje powinien w nim zamieścić notariusz?
- dane stron (osób fizycznych lub prawnych) zawierających umowę
- oświadczenia stron, jeżeli takie są konieczne
- dokładną cenę sprzedaży nieruchomości oraz potwierdzenie zapłaty
- informację o dokonaniu zmiany własności nieruchomości
- wniosek sądowy o dokonanie zmian w księdze wieczystej
- podpisy stron i notariusza, potwierdzające przyjęcie aktu
- dane notariusza odpowiedzialnego za dokument
Co sprawdzić przed złożeniem podpisu?
Dla naszego bezpieczeństwa i komfortu, zanim podpiszemy akt notarialny i sfinalizujemy tym samym zakup nieruchomości, powinniśmy upewnić się, że wszystkie szczegóły transakcji są zgodne z prawdą. Nie bójmy się poprosić sprzedającego mieszkanie o dowód, że jest on jedynym właścicielem nieruchomości. Pomoże w tym akt ustanowienia własności lub umowa sprzedaży, na podstawie której dokonał zakupu na rynku wtórnym.
O pomoc notariusza możemy także poprosić, gdy chcemy sprawdzić kwestie finansów związanych z lokalem. Koniecznie przejrzyjmy dokumenty i dowiedzmy się, czy na mieszkaniu nie ciążą zaległe opłaty – czynsz, podatek od nieruchomości lub kredyty. Poznajmy także samego sprzedającego; czy, na przykład, nie ma długów.
Sprawdzanie takich szczegółów może wydawać się zbędne; z reguły nie wierzymy przecież, że sprzedawca chce nas oszukać. Jednak na rynku mieszkaniowym zdarzają się różne sytuacje, wynikające ze zwykłego przypadku lub niedopatrzeń, a nie zaś - ze złej woli; i dlatego właśnie warto zatroszczyć się o swój komfort.
Masz pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zadzwoń albo zostaw swój numer - oddzwonimy!
Marta Kulawik
Licencjonowany Pośrednik w Obrocie Nieruchomościami. Dostarcza swoim Klientom sprawdzone informacje pochodzące z wiarygodnych źródeł. Zawsze też reprezentuje tylko jedną stronę transakcji. Znajomość lokalnego rynku nieruchomości poparta doświadczeniem na rynkach światowych, pozwala jej na kompleksową obsługę każdego rodzaju transakcji z korzyścią dla Klienta.