Protokół zdawczo-odbiorczy zabezpieczeniem naszej nieruchomości
W momencie kupna czy sprzedaży domu, pomimo dosyć często towarzyszącej temu radości, powinniśmy zachować zimną krew, bo jest wiele sytuacji, przez które możemy mieć później problemy. Ograniczone zaufanie to sztandarowe pojęcie w momencie finalizowania takiej inwestycji. Nieodzowny jest wtedy protokół zdawczo-odbiorczy. W tekście znajdują się dobre rady, w jaki sposób sporządzić dokument, aby ustrzec się przed nieprzyjemnościami, także natury prawnej.
Protokół zdawczo-odbiorczy na pierwszej linii transakcji
Akt notarialny nie jest dokumentem na tyle szczegółowym, aby uchronić nas przed przykrymi sytuacjami. Dotyczy on samego obiektu, ale nie ustrzeże od mieszkania zadłużonego przez rachunki za prąd czy gaz. Natomiast taką cechę ma dobrze sporządzony protokół zdawczo-odbiorczy. Jest on ważnym elementem każdej transakcji sprzedaży i kupna. Spisany jest w nim stan nieruchomości w momencie zmiany właściciela. Sprzedając mieszkanie, umawiamy się dokładnie, co w nim zostawiamy. Natomiast kupując, zgadzamy się, co nabywamy w danym momencie oprócz murów.
Rzetelny protokół gwarancją ochrony
Kupując mieszkanie czy dom, musimy być wnikliwi i czujni. Należy dokładnie ocenić ich stan techniczny oraz spisać wyposażenie, aby mieć mocny argument na wypadek późniejszego braku lub podmiany rzeczy na gorszej jakości w należącej już do nas nieruchomości. Z drugiej strony medalu, uczciwemu sprzedającemu również zależy na precyzyjnym dokumencie. Kupujący może mieć później niezgodne z prawdą roszczenia co do stanu pozostawionych urządzeń lub mebli. Tu protokół zdawczo-odbiorczy pomaga sprzedającemu.
Meritum sprawy, czyli co protokół zdawczo-odbiorczy powinien zawierać
Jest to dokument formalny, chroniący obie strony, dlatego musi zawierać precyzyjne dane jak dzień i miejsce sporządzenia oraz konkretny adres nieruchomości. Wskazany jest w nim akt notarialny lub umowa, która odnosi się do danej transakcji. Każde pomieszczenie, jak i rzeczy, które się w nim znajdują powinny być skrupulatnie opisane. Należy spisać wszystko wraz z mieniem ruchomym takim jak urządzenia elektryczne, meble, ale także nieruchome jak sanitariaty, okna, podłogi, ściany. Pamiętajmy o podaniu stanu technicznego opisywanych rzeczy. Dotyczy to również wszystkich instalacji takich jak elektryczna, wodna, kanalizacyjna, gazowa, przeciwpożarowa czy alarmowa. W dokumentacji warto zamieścić zdjęcia, najlepiej w dobrej jakości w formie cyfrowej. Należy pamiętać, aby załącznik w postaci fotografii dopisać do protokołu. Na koniec należy w nim umieścić ilość przekazanych kompletów kluczy, nie tylko od drzwi wejściowych, ale np. od skrzynki pocztowej, parkingu.
Liczniki i finalizowanie transakcji
Jedną z najważniejszych rzeczy w protokole jest spisanie wszystkich liczników, dzięki czemu nie ma niedomówień, kto odpowiada za dany okres rozliczeń mediów. Przy konkretnej wartości licznika należy wpisać jego numer seryjny. Na wypadek jakichś pomyłek przy spisywaniu warto zrobić zdjęcie.
Protokół zdawczo-odbiorczy powinien być sporządzony w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach. Żeby wszystko było klarowne i obyło się bez późniejszych roszczeń, na końcu dokumentu powinien widnieć zapis: „Sprzedający przekazał nieruchomość, a Kupujący przyjął ją bez zastrzeżeń, stwierdzając, że przekazanie jest zgodne z wyżej wymienioną umową”.
Protokół zdawczo-odbiorczy jest jedynym dokumentem, który ochrania precyzyjnie prawa związane ze sprzedażą i zakupem nieruchomości. Warto pochylić się nad nim dłużej, bo możemy tylko zyskać i nie stracić na późniejszych roszczeniach. Jeśli mamy jakieś wątpliwości, to najlepiej zaufać biuru nieruchomości w Katowicach, które poprowadzi profesjonalnie tą i inne sprawy.
Masz pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zadzwoń albo zostaw swój numer - oddzwonimy!
Marta Kulawik
Licencjonowany Pośrednik w Obrocie Nieruchomościami. Dostarcza swoim Klientom sprawdzone informacje pochodzące z wiarygodnych źródeł. Zawsze też reprezentuje tylko jedną stronę transakcji. Znajomość lokalnego rynku nieruchomości poparta doświadczeniem na rynkach światowych, pozwala jej na kompleksową obsługę każdego rodzaju transakcji z korzyścią dla Klienta.