Pytania, na które musisz sobie odpowiedzieć przed zakupem mieszkania cz.1
Kupno mieszkania to dla wielu osób jedna z poważniejszych życiowych decyzji. By wybrać idealne lokum odpowiadające naszym potrzebom, warto poważnie przemyśleć kilka podstawowych kwestii. Jakich? Oto najważniejsze pytania, jakie warto sobie zadać, zanim zdecydujemy się na zakup nieruchomości.
Zakup mieszkania – za co?
To chyba podstawowy dylemat, przed jakim stają osoby pragnące kupić mieszkanie. Oczywiście sytuacją idealną byłaby możliwość zakupu mieszkania za gotówkę. Jednak w obliczu dzisiejszych cen oraz średnich zarobków społeczeństwa polskiego, dla niewielu osób jest to osiągalne. Dlatego większość z nas decyduje się kupić mieszkanie na kredyt.
Oczywiście takie rozwiązanie wiąże się z wyższymi kosztami. Spłacając kredyt, wiadomym jest, że oddamy do banku sumę wyższą, niż pożyczyliśmy, jednak takie rozwiązanie gwarantuje nam, że możliwość zakupu mieszkania staje się dla nas realna od zaraz. Decydując się na wzięcie kredytu, musimy pamiętać, że wymagany będzie od nas wkład własny, którego wysokość wynosi zazwyczaj około 20% ceny mieszkania. Ponadto uwzględnijmy wszystkie dodatkowe wydatki, takie jak współpraca z pośrednikiem nieruchomości i notariuszem, a także koszty wykonania ewentualnego remontu. Dobrze jest również wziąć pod uwagę odpowiednie zabezpieczenie, by móc swobodnie spłacać kredyt w przypadku wystąpienia jakiś życiowych zawirowań.
Kupno mieszkania – od dewelopera czy z rynku wtórnego?
Kolejna sprawa, którą warto rozważyć, to wybór między mieszkaniem z rynku pierwotnego a wtórnego. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Mieszkanie od dewelopera pozwala na dowolną aranżację przestrzeni. Kolejny atut to nowe budownictwo, oferujące atrakcyjne metraże i rozkład pomieszczeń. Obecnie nowe mieszkania właściwie zawsze mają dostęp do miejsca parkingowego. Wybierając nieruchomość od developera, nie musimy również przechodzić skomplikowanego procesu cywilnoprawnego, który jest konieczny przy zakupie nieruchomości z rynku wtórnego.
Wadą tego rozwiązania jest jednak wydłużone oczekiwanie na mieszkanie czy konieczność przeczekania prac wykończeniowych. Zazwyczaj jest też tak, że nowe mieszkania zlokalizowane są z dala od centrum miasta, a budynki na nawowych osiedlach położone są blisko siebie, co może powodować, że sąsiedzi zaglądają sobie w okna.
Z kolei atutem zakupu mieszkania z rynku wtórego jest szeroki wybór rodzaju zabudowy budynku. Może to być blok, kamienica lub apartamentowiec. Starsze osiedla są też z reguły lepiej położone względem centrum miasta i często znajdują się blisko terenów zielonych. Wybierając takie rozwiązanie, od razu też widzimy, jaki jest stan budynku i mieszkania. Ostatnia zaleta to fakt, iż w nieruchomościach z rynku wtórnego można od razu zamieszkać.
Jakie są zatem wady tego rozwiązania? Przede wszystkim zarówno samo mieszkanie, jak i budynek w którym się ono znajduje, może być mocno zużyty, co będzie wymagało przeprowadzenia różnych remontów, czasem gruntownych. Nieruchomości z rynku wtórnego nie gwarantują też miejsca parkingowego, a te atrakcyjnie zlokalizowane będą wiązały się z wysokimi cenami.
Mając na uwadze wszystkie za i przeciw każdej opcji, z pewnością łatwiej będzie zdecydować się na zakup mieszkania albo z rynku pierwotnego, albo wtórnego.
To jeszcze nie wszystkie aspekty, które warto wziąć pod uwagę, przy wyborze mieszkania. Więcej wskazówek znajdziecie w kolejnej części artykułu.
Masz pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zadzwoń albo zostaw swój numer - oddzwonimy!
Marta Kulawik
Licencjonowany Pośrednik w Obrocie Nieruchomościami. Dostarcza swoim Klientom sprawdzone informacje pochodzące z wiarygodnych źródeł. Zawsze też reprezentuje tylko jedną stronę transakcji. Znajomość lokalnego rynku nieruchomości poparta doświadczeniem na rynkach światowych, pozwala jej na kompleksową obsługę każdego rodzaju transakcji z korzyścią dla Klienta.