Rady, których lepiej nie stosować przy sprzedaży nieruchomości
Jeśli zdecydujecie się na sprzedaż nieruchomości, z pewnością zauważycie, że wokół Was zaraz pojawią się osoby, które najlepiej będą wiedzieć, jak to zrobić. Oczywiście, jeśli posiadają one doświadczenie w temacie, warto się ich posłuchać, jeśli jednak powtarzają zasłyszane frazesy, które mówią wszyscy, lepiej zdać się na własną intuicję lub poszukać wsparcia profesjonalnego pośrednika nieruchomości. A w dzisiejszym artykule przedstawiamy zbiór najpopularniejszych rad dotyczących sprzedaży nieruchomości, które niekoniecznie mają odzwierciedlenie w rzeczywistości.
Cenę nieruchomości należy zawyżyć
Panuje ogólne przekonanie, że należy zawyżać cenę nieruchomości, którą planujemy sprzedać, by stworzyć sobie w ten sposób pole do negocjacji. Niestety, takie działanie może przynieść więcej szkody niż pożytku. Należy bowiem mieć świadomość, że przy sprzedaży nieruchomości obowiązuje tzw. efekt świeżości, kiedy to dom czy mieszkanie wchodzą na rynek. W tym momencie zainteresowanie nieruchomością będzie najwyższe. Jeśli zatem jej cena będzie nieadekwatna, możemy zniechęcić bardzo wielu potencjalnych kupców, a tym samym znacznie wydłużyć proces sprzedaży lokalu.
Nie należy sprzedawać mieszkania pierwszemu nabywcy
To kolejny często powtarzany mit. W wielu przypadkach dzieje się bowiem tak, że pierwsze dni dla nowo wystawionej nieruchomości są kluczowe. To właśnie wtedy najwięcej osób chce ją zobaczyć i bardzo możliwe, że jeden z odwiedzających zdecyduje się na zakup. Warto o tym wiedzieć, by nie zwątpić wówczas w łatwość przebiegu całego procesu. Sprzedający w takiej sytuacji zaczynają podejrzewać, że źle wycenili nieruchomość i nie zgadzają się na sprzedaż. Podniesienie kwoty może jednak sprawić, że tym razem nie będzie już tak łatwo znaleźć nabywcę.
Warto skorzystać z usług kilku agentów nieruchomości
Wiele osób, które pierwszy raz mają styczność z pośrednikiem, wzbrania się przed podpisaniem umowy na wyłączność. Jest to jednak najlepsze rozwiązanie dla obu stron. W ten sposób pośrednik jest zdecydowanie bardziej zmotywowany do znalezienia nabywcy i sprzedaży nieruchomości za możliwie najwyższą kwotę. Ponadto kiedy sprzedaż prowadzi jedna osoba, możemy z nią nawiązać relację, która również ułatwi przeprowadzenie procesu w porównaniu do sytuacji, w której byśmy kontaktowali się z kilkoma różnymi agentami.
Przed sprzedażą mieszkania należy przeprowadzić kapitalny remont
Istnieje pogląd mówiący o tym, że zanim wprowadzimy nieruchomość na rynek sprzedażowy, trzeba przeprowadzić w niej kapitalny remont. Z jednej strony faktycznie warto odświeżyć wnętrze przed pokazaniem go potencjalnym kupcom. Jednak wcale nie musimy dużo inwestować, by nadać przestrzeni nowej odsłony. Zdecydowanie wystarczy odmalowanie ścian oraz naprawa widocznych usterek. Jeśli zainwestujemy zbyt dużo, możemy spotkać się wręcz z odwrotnym efektem. Oglądający bowiem mają swoje własne pomysły na aranżację wnętrza, te zaproponowane przez nas wcale nie muszą im przypaść do gustu, co zaowocuje rezygnacją z zakupu.
W przygotowywaniu mieszkania do sprzedaży najważniejszy jest zatem złoty środek.
Masz pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zadzwoń albo zostaw swój numer - oddzwonimy!
Marta Kulawik
Licencjonowany Pośrednik w Obrocie Nieruchomościami. Dostarcza swoim Klientom sprawdzone informacje pochodzące z wiarygodnych źródeł. Zawsze też reprezentuje tylko jedną stronę transakcji. Znajomość lokalnego rynku nieruchomości poparta doświadczeniem na rynkach światowych, pozwala jej na kompleksową obsługę każdego rodzaju transakcji z korzyścią dla Klienta.