Świadectwo energetyczne budynku – co to jest i kto musi je posiadać?
Od 28 kwietnia 2023 roku na mocy nowej ustawy polskie prawo wymaga od właścicieli nieruchomości posiadania świadectwa energetycznego budynku. Czym jednak jest ten dokument i kto jest zobligowany do jego posiadania? Czytaj dalej i dowiedz się, dlaczego świadectwo energetyczne jest tak ważne dla każdego właściciela nieruchomości.
Czym jest świadectwo energetyczne?
Świadectwo energetyczne, zwane również certyfikatem energetycznym, to dokument zawierający informacje na temat zapotrzebowania na energię do ogrzewania, wentylacji, chłodzenia i przygotowania ciepłej wody użytkowej w całej nieruchomości lub jej części. Ocena ta wyrażana jest w postaci wskaźnika zużycia energii, który podawany jest w kilowatogodzinach na metr kwadratowy rocznie (kWh/m²/rok). Im niższy ten wskaźnik, tym bardziej energooszczędny jest budynek.
Kto musi posiadać świadectwo energetyczne?
Właściciele różnego rodzaju nieruchomości muszą posiadać świadectwo energetyczne. Oto główne grupy, które są zobowiązane do uzyskania certyfikatu energetycznego.
- Właściciele mieszkań i domów
Jeśli planujesz sprzedaż lub wynajem mieszkania bądź domu, będziesz musiał uzyskać świadectwo energetyczne. Jest to ważne dla potencjalnych nabywców lub najemców, którzy będą mogli ocenić efektywność energetyczną nieruchomości.
- Nowo powstałe nieruchomości
Nowo wybudowane budynki muszą uzyskać świadectwo energetyczne przed oddaniem ich do użytku. Jest to część procesu zatwierdzenia projektu budowlanego.
- Budynki podlegające istotnym remontom
Jeśli przeprowadzasz remont, który dotyczy izolacji cieplnej, instalacji grzewczej, czy innych elementów mających wpływ na efektywność energetyczną budynku, jesteś zobowiązany do uzyskania nowego świadectwa energetycznego.
Jak uzyskać świadectwo energetyczne?
Świadectwo energetyczne musi być przygotowane przez uprawnione podmioty. Pełną listę uprawnionych do tego osób można znaleźć na liście sporządzonej przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, która jest dostępna w Centralnym Rejestrze Charakterystyki Energetycznej Budynków. Aby uzyskać certyfikat energetyczny, należy przedłożyć między innymi takie dokumenty jak:
- projekt architektoniczno-budowlany z opisem technicznym;
- dokumenty opisujące ewentualne późniejsze zmiany wprowadzone do projektu;
- projekt instalacji wodnej;
- jeśli w budynku jest klimatyzacja dokumentacja instalacyjna chłodzenia;
- dokumentacja instalacji wentylacyjnej; jeśli wentylacja jest mechaniczna;
- dane techniczne lub dokumenty opisujące urządzenia i systemy zamontowane w budynku, takie jak rekuperator, gruntowy wymiennik ciepła, kolektor słoneczny, dodatkowy system ogrzewania.
Świadectwo energetyczne jest ważne przez 10 lat, ale musi być aktualizowane, jeśli zostaną wprowadzone istotne zmiany w budynku.
Podsumowanie
Świadectwo energetyczne budynku to istotny dokument, który informuje o efektywności energetycznej nieruchomości. Do posiadania certyfikatu są zobowiązane różne grupy właścicieli nieruchomości, w tym osoby sprzedające, wynajmujące, budujące nowe obiekty, oraz te przeprowadzające istotne remonty.
Chcesz sprzedać mieszkanie lub dom? Poszukujesz sprawdzonego biura nieruchomości w Katowicach? Skontaktuj się ze mną. Zapewniam pełne wsparcie na każdym etapie procesu i oferuję swoje usługi na transparentnych oraz jasnych warunkach.
Masz pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zadzwoń albo zostaw swój numer - oddzwonimy!
Marta Kulawik
Licencjonowany Pośrednik w Obrocie Nieruchomościami. Dostarcza swoim Klientom sprawdzone informacje pochodzące z wiarygodnych źródeł. Zawsze też reprezentuje tylko jedną stronę transakcji. Znajomość lokalnego rynku nieruchomości poparta doświadczeniem na rynkach światowych, pozwala jej na kompleksową obsługę każdego rodzaju transakcji z korzyścią dla Klienta.