Umowa użyczenia – prosty sposób na okresowe przekazanie nieruchomości
Może masz drugie mieszkanie i zajmuje je Twój syn. Czy wiesz, że zawarłeś z nim umowę użyczenia? Ta czynność prawna jest dobrym zabezpieczeniem przy wyrażeniu zgody na korzystanie z nieruchomości. Głównie nie chodzi tu o członków rodziny, tylko o osoby postronne. Na czym polega i jak działa? Zapraszamy do lektury.
Umowa użyczenia - umowa nie tylko na słowo
Umowa użyczenia jest zwykle zawierana w formie ustnej pomiędzy członkami rodziny bliższej i dalszej i polega na wyrażeniu zgody na nieodpłatne użytkowanie mieszkania. Można oczywiście zawrzeć ją także w formie pisemnej, ale ten sposób praktykuje się zwykle w przypadku braku powiązań rodzinnych. Wtedy warto po ustaleniach słownych po prostu je spisać. Podpisywanie umowy z niespokrewnioną osobą zwykle ma miejsce w sytuacjach formalnych, biznesowych np. w przypadku użyczenia mieszkania przez szefa swojemu pracownikowi na określony czas.
Co powinno się znaleźć w umowie użyczenia?
Z formalnego punktu widzenia, także w umowie ustnej należy zawrzeć wskazane poniżej podpunkty, jednak ze względu na to, że jest zawierana przede wszystkim pomiędzy członkami rodziny, przyjmuje mniej oficjalny charakter. Powinny się niej znaleźć:
- strony umowy: użyczający i biorący w użytkowanie;
- adres, metraż, liczba pomieszczeń nieruchomości;
- stan techniczny obiektu, urządzeń, wyposażenia, instalacji itp.;
- obowiązki użyczającego;
- stan liczników poszczególnych mediów;
- obowiązki biorącego do używania;
- podpis stron (umowa pisemna).
Umowy użyczenia nie trzeba nigdzie zgłaszać. Może ona dotyczyć całej nieruchomości albo wydzielonej części. Czas jej trwania może być krótkoterminowy na przykład na 3 miesiące lub długoterminowy. Koniec umowy może dotyczyć wskazanych w niej uwarunkowań.
Jakie prawa i obowiązki ma biorący nieruchomość w użytkowanie?
Osoba użytkująca ma prawo do nieodpłatnego przebywania w danym mieszkaniu, domu, lokalu. Nie może użyczać lokum innym osobom bez zgody właściciela. Przebywający w nieruchomości ma obowiązek ponosić koszty związane z utrzymaniem i bieżącymi rachunkami, chyba że w umowie użyczenia jest inny zapis. Po zakończeniu użytkowania stan powinien być taki sam jak przed zawarciem umowy albo oczywiście lepszy.
Wypowiedzenie umowy użyczenia
Jeśli w umowie zawarty był okres obowiązywania albo warunki jej ustania, to jest to jednoznaczne z zakończeniem użyczenia danej nieruchomości. Takim warunkiem może być na przykład rozwiązanie umowy z pracownikiem czy ukończenie studiów przez córkę. W sytuacji, kiedy biorący w użytkowanie nie przestrzega postanowień umownych na przykład niszcząc mienie, umowa użyczenia może być rozwiązana w trybie natychmiastowym. Minusem dla osoby biorącej w użytkowanie dane lokum jest to, że użyczający w przypadku wystąpienia zdarzeń losowych może odzyskać nieruchomość w każdej chwili.
Umowa użyczenia jest wygodnym dokumentem, który reguluje relacje prawne właściciela nieruchomości, chcącego ją bezpłatnie oddać w użytkowanie z osobą przyjmującą. Rozwiązanie to chroni obie strony. Jest to bezpieczna forma, którą „dmuchamy na zimne”. Agent nieruchomości w Katowicach chętnie rozwieje wszelkie wątpliwości w zakresie umowy użyczenia, a także innych rozwiązań prawnych.
Masz pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zadzwoń albo zostaw swój numer - oddzwonimy!
Marta Kulawik
Licencjonowany Pośrednik w Obrocie Nieruchomościami. Dostarcza swoim Klientom sprawdzone informacje pochodzące z wiarygodnych źródeł. Zawsze też reprezentuje tylko jedną stronę transakcji. Znajomość lokalnego rynku nieruchomości poparta doświadczeniem na rynkach światowych, pozwala jej na kompleksową obsługę każdego rodzaju transakcji z korzyścią dla Klienta.