Wspólnoty mieszkaniowe - co powinniśmy wiedzieć?
Kupując mieszkanie w bloku stajemy się nie tylko szczęśliwymi posiadaczami swoich własnych czterech kątów, ale także… członkami wspólnoty mieszkaniowej. Warto, by współpraca z naszymi sąsiadami w jej ramach układała się jak najlepiej; poznajmy więc zasady, którymi kieruje się każda wspólnota, a także prawa i obowiązki każdego z jej członków.
Po co istnieją wspólnoty mieszkaniowe?
Zarządzanie nieruchomością jest niezwykle wymagające - zwłaszcza, gdy mówimy o pełnym lokatorów bloku. Dlatego właśnie powstają wspólnoty mieszkaniowe łączące wszystkich właścicieli mieszkań w obrębie budynku; co ważne, do wspólnoty „wpisujemy się” automatycznie, wraz z momentem zakupu lokalu; członkostwa w niej nie możemy się zrzec!
Celem takiej wspólnoty jest, przede wszystkim, zawiązanie współpracy między lokatorami w najważniejszych sprawach dotyczących budynku - chodzi tu m.in. o utrzymanie części wspólnych w dobrym stanie, kontakt z dostawcami mediów, planowanie remontów i bieżącej konserwacji oraz zadbanie o dostęp do parkingów, dojazdów czy windy. Wszystko po to, by ułatwić życie mieszkańców bloku.
Rodzaje wspólnot mieszkaniowych
Polskie prawo wyróżnia obecnie dwa rodzaje wspólnot mieszkaniowych, ze względu na ilość lokali. O małej wspólnocie mówimy wtedy, gdy w jej skład wchodzi nie więcej niż 7 mieszkań. Zarządzanie nią opiera się wtedy na zasadach współwłasności - to znaczy, że do podjęcia kluczowych decyzji niezbędna jest zgoda wszystkich członków wspólnoty.
Jeśli zaś w budynku znajduje się więcej niż 7 lokali, to możemy mówić o dużej wspólnocie. W tym przypadku podejmowane uchwały nie muszą już być poparte przez każdego właściciela z osobna - wystarczy zwykła większość głosów. Inaczej mogłoby być trudno o podjęcie decyzji, która w pełni zadowoliłaby każdego. Z doświadczenia agenta nieruchomości wiemy, że to właśnie w takich wspólnotach niezbędna jest znajomość sztuki… chodzenia na kompromisy.
Nasze prawa i obowiązki
Członkom wspólnoty przysługuje szereg (niezbywalnych!) praw. Najważniejszym jest, oczywiście, prawo do korzystania z własnego mieszkania oraz części wspólnych budynku. Do nich zaliczamy m.in. klatkę schodową wraz z windą, pomieszczenia użytkowe (piwnice, suszarnię lub schowek na rowery), dojścia do budynku oraz miejsca parkingowe. Prawem członków wspólnoty jest także podejmowanie, w porozumieniu z sąsiadami, kluczowych decyzji dotyczących zagospodarowania budynku, finansów wspólnoty oraz wyboru jej zarządu. Dzięki temu każdy z właścicieli lokali w budynku ma rzeczywisty wpływ na to, w jaki sposób wspólnota zainwestuje jego pieniądze.
Dobrze, a jakie za to obowiązki spoczywają na członkach wspólnoty? Przede wszystkim ponoszenie odpowiednich wydatków - zarówno związanych z utrzymaniem własnego mieszkania, jak i tych, które dotyczą funkcjonowania samej wspólnoty; właściciel lokalu powinien zatem uczestniczyć w wydatkach na konserwację części wspólnych, opłatach za dostawę mediów czy kosztach ubezpieczeń. A w przypadku prac remontowych lub konieczności usunięcia awarii instalacji? Lokatorzy mają obowiązek udostępnić swój lokal - na tyle, na ile będzie to niezbędne w danej sytuacji.
Masz pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zadzwoń albo zostaw swój numer - oddzwonimy!
Marta Kulawik
Licencjonowany Pośrednik w Obrocie Nieruchomościami. Dostarcza swoim Klientom sprawdzone informacje pochodzące z wiarygodnych źródeł. Zawsze też reprezentuje tylko jedną stronę transakcji. Znajomość lokalnego rynku nieruchomości poparta doświadczeniem na rynkach światowych, pozwala jej na kompleksową obsługę każdego rodzaju transakcji z korzyścią dla Klienta.