Wynajem mieszkania – co można potrącić z kaucji? Kompendium wiedzy
Kaucja zwrotna to powszechna praktyka w przypadku wynajmu mieszkania. Stanowi ona zabezpieczenie dla właściciela na wypadek nieprzewidzianych sytuacji, które są uzasadnione i udokumentowane. W tym artykule omówimy, co można potrącić z kaucji, a także przedstawimy praktyczne wskazówki dotyczące jej rozliczenia.
Czym właściwie jest kaucja za mieszkanie?
Kaucja to pewna kwota pieniędzy, którą pobiera się od najemcy przed wprowadzeniem do mieszkania. Ma charakter zwrotny. To oznacza, że po zakończeniu umowy najmu i uregulowaniu wszystkich należności, właściciel jest zobowiązany do zwrotu pełnej kwoty. Maksymalna jej wysokość uzależniona jest od rodzaju zawartej umowy. Ustawa o ochronie praw lokatorów w przypadku najmu okazjonalnego określa, że kaucja za mieszkanie może wynosić sześciokrotność czynszu. Natomiast przy zwykłej umowie najmu może to być maksymalnie jego dwunastokrotność. Jednak w praktyce rynkowej najczęściej jej wysokość jest ustalana na poziomie jednokrotności kwoty czynszu. Dokładne warunki dotyczące kaucji muszą być klarownie określone w umowie najmu.
Co można potrącić z kaucji?
Zgodnie z ustawą o ochronie praw lokatorów z kaucji można potrącić:
- zaległości w czynszu - właściciel ma prawo do potrącenia z kaucji kwoty odpowiadającej zaległościom w czynszu wraz z odsetkami ustawowymi;
- należności za media - jeżeli najemca nie opłacił mediów (np. prądu, wody, gazu), właściciel może odliczyć z kaucji kwotę równą tym należnościom;
- koszty napraw zniszczeń - właściciel może potrącić z kaucji kwotę niezbędną do naprawy zniszczeń w mieszkaniu, które powstały z winy najemcy i nie wynikają z normalnego zużycia. Należy jednak pamiętać, że właściciel nie może obciążyć najemcy kosztami odświeżenia mieszkania, np. malowania ścian.
- inne należności - w umowie najmu mogą być określone inne należności, które mogą być potrącone z kaucji.
Procedura potrącenia z kaucji
Właściciel ma 30 dni od dnia opuszczenia mieszkania przez najemcę na zwrot kaucji. W tym czasie powinien sporządzić protokół zdawczo-odbiorczy nieruchomości i poinformować najemcę o kwocie, którą zamierza potrącić z kaucji. Pismo z informacją o rozliczeniu kaucji powinno zawierać szczegółowe wyliczenie kwot oraz uzasadnienie. Jeżeli najemca nie zgadza się z wysokością potrącenia, może odwołać się do sądu.
Podsumowanie
Kaucja stanowi zabezpieczenie dla właściciela mieszkania, ale nie może być wykorzystywana do pokrycia kosztów normalnego zużycia nieruchomości. Najemca ma prawo do zwrotu kaucji w pełnej wysokości, jeżeli wywiązał się z obowiązków określonych w umowie najmu. Pamiętaj, aby przed podpisaniem dokumentu dokładnie zapoznać się z jego treścią.
Jeśli poszukujesz mieszkania pod najem dla swojej rodziny, samodzielne działania mogą okazać się czasochłonne i frustrujące. W tym przypadku warto skorzystać z usług doświadczonego biura nieruchomości w Katowicach. Zapraszamy do kontaktu!
Masz pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zadzwoń albo zostaw swój numer - oddzwonimy!
Marta Kulawik
Licencjonowany Pośrednik w Obrocie Nieruchomościami. Dostarcza swoim Klientom sprawdzone informacje pochodzące z wiarygodnych źródeł. Zawsze też reprezentuje tylko jedną stronę transakcji. Znajomość lokalnego rynku nieruchomości poparta doświadczeniem na rynkach światowych, pozwala jej na kompleksową obsługę każdego rodzaju transakcji z korzyścią dla Klienta.