Wynajmujemy swoje pierwsze mieszkanie - co warto wiedzieć?
Inwestycja w mieszkanie pod wynajem to niezrównany sposób na ulokowanie swoich pieniędzy – nic więc dziwnego, że tak wiele osób decyduje się wejść na rynek mieszkaniowy, oferując na wynajem kupioną w tym celu nieruchomość. Zanim jednak to nastąpi, powinniśmy odpowiednio się przygotować; tak, aby nasz pierwszy najem był rzeczywiście sukcesem. Na co powinniśmy zwrócić uwagę?
Kto będzie naszymi najemcami?
Generalnie jest to kwestia, o której warto pomyśleć na długo przed zakupem nieruchomości pod wynajem. Dlaczego? O tym, kto będzie zainteresowany naszą ofertą w dużej mierze decyduje lokalizacja, rozmiar mieszkania oraz ilość pokoi. Studenci i osoby dopiero wchodzące na rynek pracy często wysoko cenią sobie lokalizację bliską centrum miasta – a więc tam, gdzie tętni jego życie. Z kolei rodziny z dziećmi chętnie wybierają mieszkania w spokojniejszej okolicy; jednak wciąż dobrze skomunikowane. Dla nich również bardzo ważny będzie metraż mieszkania; studenci będą za to często bardziej skłonni do kompromisu w tej kwestii – co nie znaczy, że większe mieszkanie w dobrej cenie nie będzie dla nich atrakcyjne!
Najem długoterminowy czy krótkoterminowy?
Właściciele mieszkań najczęściej oddają swoje nieruchomości pod jeden z dwóch rodzajów najmu: długo- bądź krótkoterminowy. To, na który powinniśmy się zdecydować zależy, ponownie, od grupy najemców, do której celujemy z naszą ofertą. Młode rodziny wybiorą prawdopodobnie najem na lata; z kolei studenci chętniej wybierają opcję podpisania umowy na rok. Wybór najmu długoterminowego zapewni nam pewną stabilność – wystarczy jedna umowa, byśmy zapewnili sobie stały przychód na dłuższy czas.
Najem krótkoterminowy za to jest świetnym rozwiązaniem w miastach, które przyciągają turystów; centrach kulturowych i biznesowych oraz miejscowościach turystycznych. Będąc w posiadaniu mieszkania w atrakcyjnej lokalizacji raczej nie będziemy narzekać na brak zainteresowania, a sam najem – powinien przynieść znacznie większe zyski niż długoterminowy. Ciekawym wyjściem jest połączenie obydwu tych form najmu. Możemy się na to zdecydować, gdy w ciągu roku akademickiego wynajmujemy mieszkanie studentom, a w trakcie wakacji – turystom czy przyjezdnym zza granicy.
Jak zająć się umową? – czyli sprawy formalne
Konstruowanie umów nie jest proste. Dobra umowa powinna chronić prawa zarówno właściciela, jak i najemcy mieszkania, dlatego tak ważne jest, aby została sporządzona jak najdokładniej. Wraz z umową warto przygotować także protokół zdawczo-odbiorczy, który może okazać się nieoceniony przy rozliczaniu zdanego przez najemcę mieszkania.
Gdy wynajmujemy mieszkanie po raz pierwszy, warto jest poszukać pomocy. W internecie możemy znaleźć już gotowe wzory umów – mogą one stać się dobrą inspiracją. Wsparciem może służyć także agent nieruchomości, z którym współpracujemy.
Masz pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zadzwoń albo zostaw swój numer - oddzwonimy!
Marta Kulawik
Licencjonowany Pośrednik w Obrocie Nieruchomościami. Dostarcza swoim Klientom sprawdzone informacje pochodzące z wiarygodnych źródeł. Zawsze też reprezentuje tylko jedną stronę transakcji. Znajomość lokalnego rynku nieruchomości poparta doświadczeniem na rynkach światowych, pozwala jej na kompleksową obsługę każdego rodzaju transakcji z korzyścią dla Klienta.