Wypowiedzenie najmu - kiedy mamy do tego prawo?
Decydując się na wynajem mieszkania musimy sobie zdawać sprawę z potencjalnych problemów, jakie mogą pojawić się w trakcie trwania umowy. Niespodziewane awarie, wady techniczne czy nawet konflikty z właścicielem lub współlokatorami – to wszystko może sprawić, że będziemy chcieli rozwiązać umowę. Kiedy i w jaki sposób, zgodnie z polskim prawem, możemy to zrobić?
Umowa na czas nieokreślony – czy możliwe jest wypowiedzenie?
Jeśli zdecydowaliśmy się podpisać z właścicielem umowę bez określonego czasu jej zakończenia, możemy być spokojni – niezależnie od jej treści, przysługuje nam pełne prawo do jej rozwiązania, oczywiście z uwzględnieniem okresu wypowiedzenia. Kodeks cywilny ustala ten czas na trzy miesiące, jednak, jak wskaże każdy dobry agent nieruchomości, osobny zapis dotyczący okresu wypowiedzenia może znaleźć się w samej umowie; wtedy to on jest obowiązującym ustaleniem. Tę kwestię zawsze warto przedyskutować z właścicielem mieszkania przed rozpoczęciem najmu.
A co w przypadku najmu na czas określony?
Zupełnie inaczej ma się sprawa w przypadku, gdy zawrzemy umowę na czas określony. Polskie prawo nie określa możliwości rozwiązania umowy – jej rozwiązanie jest możliwe jedynie wtedy, gdy odpowiedni zapis o warunkach wypowiedzenia zostanie zawarty w umowie najmu. W przeciwnym razie prawo do wypowiedzenia nam nie przysługuje, a umowa będzie ważna do dnia, na który przewidziane jest jej zakończenie.
Bardzo odpowiedzialnym będzie więc dokładne przeczytanie umowy najmu nieruchomości i upewnienie się, że właściciel zapewnia nam prawo do zerwania umowy w razie potrzeby. Jeśli nie – spróbujmy o tym porozmawiać; pomocą może służyć na przykład doświadczony pośrednik nieruchomości.
Wypowiedzenie w trybie natychmiastowym
Jak podpowiada doświadczenie, wypadki się zdarzają – a wynajem mieszkania nie zawsze przebiega idealnie. W niektórych sytuacjach przysługuje nam prawo do wypowiedzenia umowy w trybie natychmiastowym; a zatem bez okresu wypowiedzenia. Co ważne, dotyczy to zarówno najmu na czas nieokreślony, jak i określony. O jakich sytuacjach mowa?
Przede wszystkim, zgodnie z kodeksem cywilnym, umowę możemy zerwać natychmiastowo, gdy mieszkanie posiada wady uniemożliwiające korzystanie z niego, a jego właściciel nie usunął ich w odpowiednim czasie. Co to oznacza? Jeśli dojdzie, na przykład, do poważnej awarii którejś z kluczowych instalacji i problem z nimi nie zostanie rozwiązany (czy to z winy właściciela, czy nie), możemy natychmiastowo wypowiedzieć umowę. Wyjątkiem są sytuacje, w których o wadach mieszkania zostaliśmy poinformowani przed zawiązaniem umowy – wtedy prawo do wypowiedzenia nam nie przysługuje.
Przepisy ustalają także prawo do natychmiastowego zerwania umowy w przypadku, gdy wady lokalu stanowią zagrożenie dla zdrowia; jeśli wykryjemy takowy problem, możemy rozwiązać umowę w każdej chwili.
Masz pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zadzwoń albo zostaw swój numer - oddzwonimy!
Marta Kulawik
Licencjonowany Pośrednik w Obrocie Nieruchomościami. Dostarcza swoim Klientom sprawdzone informacje pochodzące z wiarygodnych źródeł. Zawsze też reprezentuje tylko jedną stronę transakcji. Znajomość lokalnego rynku nieruchomości poparta doświadczeniem na rynkach światowych, pozwala jej na kompleksową obsługę każdego rodzaju transakcji z korzyścią dla Klienta.