Dom na wsi – czy warto? Cz. 1
Wiele osób marzy o własnym domu na wsi, zwłaszcza jeśli większość życia mieszkało w wielkim mieście, gdzie panuje pośpiech i zgiełk. O ile w młodym wieku tempo wielkiego miasta nam odpowiada, to z biegiem czasu, coraz bardziej tęsknimy za spokojem i bliskim kontaktem z naturą. To wszystko i jeszcze więcej może nam zapewnić własny dom na wsi. Czy jednak inwestycja w tego typu nieruchomość się opłaca? Co trzeba wiedzieć, zanim zdecydujemy się na tak radykalną zmianę życiową? O tym w dzisiejszym artykule.
Lokalizacja
Pragnąc przenieść się na wieś, warto wybrać miejscowość położoną w pobliżu miasta. Jest to szczególnie ważne, jeśli mamy dzieci w wieku szkolnym, które trzeba będzie zawozić do szkoły. W niektórych małych miejscowościach co prawda są szkoły podstawowe, jednak z liceami bywa już gorzej i tu najczęściej pojawia się konieczność dojazdu.
Mieszkając na wsi, zakup własnego auta jest zatem obowiązkiem. Dojeżdżać bowiem będą nie tylko dzieci do szkoły, ale też rodzice do pracy. Trzeba wziąć to pod uwagę przy planowaniu przeprowadzki.
Jeśli jednak zdecydujemy się na odpowiednią lokalizację, może okazać się, że dojazdy wcale nie będą pochłaniały więcej czasu niż przemieszczanie się po mieście.
Dostęp do sklepów
Wybierając mieszkanie w domu na wsi, musimy liczyć się z tym, że będziemy mieć ograniczony dostęp do sklepów. W małych miejscowościach oczywiście często jest sklep, ale zaopatrzony w podstawowe produkty. Decydując się na przeprowadzkę poza miasto, będziemy musieli wpisać w nasz tygodniowy grafik wyjazd do miasta po większe zakupy. Ma to swoje wady i zalety. Z jednej strony podczas takich wycieczek można za jednym zamachem załatwić kilka spraw, z drugiej zaś musimy liczyć się z tym, że będziemy poświęcać na zakupy więcej czasu, niż gdybyśmy mieszkali w mieście.
Sąsiedzi
Żyjąc w mieście, większość z nas mieszka w blokach. Wiąże się to z koniecznością znoszenia różnorodnych odgłosów zza ścian, co bywa uciążliwe. Inną kwestią jest anonimowość. W wielu przypadkach nawet nie wiemy, kto mieszka na naszym piętrze, mijamy się z siadami, mówiąc jedynie zdawkowe „dzień dobry”. Jeśli jesteśmy przyzwyczajeni do takiego funkcjonowania, to przeprowadzka na wieś może nas mocno zaskoczyć. Tu bowiem wszyscy są ze sobą blisko, znają się, odwiedzają i mogą liczyć na swoją pomoc. Taka serdeczność, może nas zaskoczyć, a dla zwolenników samotności będzie czasem męcząca. Mniejsze społeczności wiążą się także z większą skłonnością mieszkańców do plotek, co również należy mieć na uwadze.
Z kolei fakt, że każdy będzie posiadał swój własny dom, pozwala zachować zdrowy dystans między sąsiadami. Dzięki temu nikt również nie wchodzi sobie w drogę np. za głośną muzyką czy wieczorną imprezą.
To jeszcze nie wszystkie argumenty, które należy rozważyć zanim zdecydujemy się przeprowadzić na wieś. Więcej dowiesz się z drugiej części artykułu.
Masz pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zadzwoń albo zostaw swój numer - oddzwonimy!
Marta Kulawik
Licencjonowany Pośrednik w Obrocie Nieruchomościami. Dostarcza swoim Klientom sprawdzone informacje pochodzące z wiarygodnych źródeł. Zawsze też reprezentuje tylko jedną stronę transakcji. Znajomość lokalnego rynku nieruchomości poparta doświadczeniem na rynkach światowych, pozwala jej na kompleksową obsługę każdego rodzaju transakcji z korzyścią dla Klienta.