Dom na wsi – czy warto? Cz. 2
Ostatnio rozpoczęliśmy wątek zalet i wad przeprowadzki na wieś. O kupnie nieruchomości w zacisznym, spokojnym miejscu otoczonym malowniczą przyrodą marzy wielu z nas. Nie każdy jednak do końca zdaje sobie sprawę z tego, co się z tym wiąże. W dzisiejszym artykule przedstawiamy zatem kolejne kwestie do rozważenia zanim podejmiemy decyzję o kupnie domu na wsi.
Spokojne życie
Największym atutem posiadania domu na wsi jest spowolnienie tempa życia. Jeśli przyzwyczailiśmy się do wiecznego pośpiechu, przeprowadzka poza miasto może nas zaskoczyć w kilku aspektach. Panująca wokół cisza i odgłosy natury to coś, z czym mieszczuchy nie mają do czynienia na co dzień. Ponadto mieszkając na wsi, z pewnością bardziej dostrzeżemy zmieniające się pory roku, których poza miastem nadal jest cztery, a każda niesie za sobą swoje urzekające piękno.
Ale wolniejszy tryb życia w kontakcie z naturą, to nie tylko sielanka. Wieś ma swój urok, ale z mieszkaniem tam wiąże się kilka niegodności. Przede wszystkim zaskoczy nas ilość różnorodnych insektów, które potrafią dać się we znaki. Z kolei opady deszczu będą powodować powstawanie kałuż i błota, co dotkliwie odczują kierowcy aut. Zimą natomiast konieczne stanie się odśnieżanie. A dostawa prądu może być bardziej kapryśna niż w mieście.
Trzeba mieć również na uwadze, że dom na wsi będzie wymagał nieustannych prac. Własna nieruchomość wolnostojąca potrzebuje ciągłej konserwacji, by wszystko w niej działało sprawnie i efektywnie. Jeśli zatem stronimy od prac fizycznych, warto dobrze przemyśleć przeprowadzkę na wieś, wiąże się ona bowiem z diametralną zmiana stylu życia.
Więcej miejsca
Własny dom gwarantuje zdecydowanie więcej przestrzeni niż mieszkanie w bloku. Tu każdy będzie miał swój pokój, z powodzeniem tez można zaaranżować atrakcyjną przestrzeń wspólną w postaci salonu czy jadalni. Dom na wsi wiąże się też z posiadaniem tarasu i werandy, a także własnego ogrodu. Taka ilość miejsca niewątpliwie cieszy, ale wymaga również nieustannej pracy, by zachować ją w czystości. Również przestrzeń zielona wiąże się z koszeniem trawy oraz pielęgnacją roślin. Jeśli jesteśmy miłośnikami prac w ziemi, to dom na wsi z pewnością nas uszczęśliwi.
Nieustanna praca
Zalet posiadania własnego domu na wsi jest oczywiście mnóstwo. Bilskiego kontaktu z naturą, ciszy i spokoju tam panującego z pewnością nic nie jest w stanie zastąpić. Jednak pragnąc przenieść się poza miasto, trzeba pamiętać, że od teraz wszelkie kwestie dotyczące nieruchomości będą spoczywały na naszych barkach. Wlicza się w to pozyskiwanie opału, rąbanie drewna, palenie w piecu, opróżnianie szamba, czyszczenie studni, przeglądy komina czy różnego rodzaju remonty i naprawianie usterek.
Mieszkając na wsi, niestety, nikomu nie zgłosimy, że jest problem z instalacją lub, że w pomieszczeniach jest zbyt zimno. Warto zawczasu się zatem przygotować i nauczyć się samodzielnie wykonywać pewne prace lub zadbać o namiary do sprawdzonych fachowców.
Jeśli jednak praca związana z utrzymaniem domu na wsi Cię nie zniechęca i marzy Ci się własna nieruchomość w urokliwym miejscu za miastem, skontaktuj się z Martą Kulawik, profesjonalną agentką nieruchomości. Z jej pomocą znajdziesz posiadłość swoich marzeń!
Masz pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zadzwoń albo zostaw swój numer - oddzwonimy!
Marta Kulawik
Licencjonowany Pośrednik w Obrocie Nieruchomościami. Dostarcza swoim Klientom sprawdzone informacje pochodzące z wiarygodnych źródeł. Zawsze też reprezentuje tylko jedną stronę transakcji. Znajomość lokalnego rynku nieruchomości poparta doświadczeniem na rynkach światowych, pozwala jej na kompleksową obsługę każdego rodzaju transakcji z korzyścią dla Klienta.